Zamknij

Doing Business 2020. Kolejny spadek Polski w prestiżowym rankingu

24.10.2019 18:18
Doing Business 2020. Polska na 40. miejscu, spadek o siedem pozycji
fot. welcomia/Shutterstock (ilustracyjne)

Aż o siedem pozycji spadła Polska w rankingu "Doing Business". Nasz kraj został sklasyfikowany na 40. miejscu w zestawieniu państw z największymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Zdaniem resortu przedsiębiorczości i technologii, pozycja Polski nadal jest dobra.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Z opublikowanego w czwartek raportu Banku Światowego wynika, że Polska spadła na 40. miejsce, o 7 pozycji, w rankingu "Doing Business 2020".

To czwarty spadkowy rok z rzędu - od edycji raportu za 2017 roku (wydanego w 2016 roku) Polska straciła w rankingu "Doing Business" w sumie 16 pozycji.

Zobacz także

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazła się Nowa Zelandia (pierwsze), Singapur, Hongkong, Dania, Korea Południowa, USA, Gruzja, UK, Norwegia, Szwecja (dziesiąte).

Polska uzyskała 76,4 na 100 punktów. Przed naszym krajem znalazła się Łotwa, Estonia, czy Litwa.

Rezultat Polski jest wynikiem oceny w 10 kategoriach. Jak podał portal TVN24BiS.pl, najgorzej nasz kraj wypadł w sprawie otwierania nowego biznesu (128. miejsce) i rejestracje nieruchomości (92. miejsce). Za to Polska wygrała w kategorii prowadzenia handlu zagranicznego (1. miejsce) oraz rozwiązywania kwestii niewypłacalności (25. miejsce).

Zobacz także

"Nasza lokata jest dobra"

Jak Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) skomentowało spadek Polski w rankingu?

Podkreśliło, że nasz kraj uzyskał 76,4 pkt - tyle samo, co w 2016 r. kiedy byliśmy na 25. miejscu.

Jako główny powód gorszej pozycji Polski resort wskazał wydłużenie czasu potrzebnego na zarejestrowanie przeniesienia własności nieruchomości.

Według ministerstwa jest to prawdopodobnie związane z boomem na rynku nieruchomości oraz bezprecedensową liczbą wniosków składanych przez obywateli ws. przekształcania użytkowania wieczystego we własność.

"Mimo spadku, naszą lokatę wciąż można jednak uznać za dobrą" - napisało w komentarzu MPiT. Dlaczego? Zdaniem resortu Polska znalazła się na 15. miejscu wśród państw UE, przed takimi krajami, jak Holandia, Belgia czy Włochy. 

Według ministerstwa ważne jest również to, że umożliwienie przekształcenia użytkowania wieczystego we własność to reforma, której beneficjentami jest ponad 2,5 mln Polaków. Mogą oni uzyskiwać prawo własności do gruntów, na których znajdują się ich mieszkania i domy.

Podkreślono, że jest to zarazem sytuacja jednorazowa, przejściowa i szczególna. Nie można zatem postrzegać jej jako czynnika, który będzie miał trwałe znaczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Zobacz także

Wyjaśniono, że miejsce danego państwa w rankingu ustalane jest na podstawie liczby punktów uzyskanych w 10 obszarach. MPiT zwraca uwagę, że w większości z tych obszarów – według BŚ - sytuacja w Polsce praktycznie nie uległa zmianie w stosunku do ubiegłorocznej edycji, albo nawet poprawiła się.

W pięciu na dziesięć obszarów punktacja dla naszego kraju pozostała na poziomie z poprzedniego roku. W trzech - uzyskiwanie pozwoleń na budowę, przyłączenie do sieci elektroenergetycznej oraz ochrona inwestorów mniejszościowych – uzyskaliśmy więcej punktów, a tylko w dwóch liczba naszych punktów spadła.

Najwyższe miejsce za czasów koalicji PO-PSL

Jak wskazano w komentarzu, kluczowe znaczenie dla lokaty danej gospodarki w rankingu ma metodologia Banku Światowego.

Wskaźniki badane przez tę instytucję mają zapewnić porównywalność zestawienia na całym świecie. Oceniany jest tylko pewien fragment rzeczywistości; metodologia Doing Business nie daje pełnego odzwierciedlenia potencjału analizowanych gospodarek.

Zobacz także

Miejsce Polski w najnowszym zestawieniu "Doing Business" krytycznie oceniła opozycja.

- Dzisiejsze (czwartek - przyp. red.) informacje co do atrakcyjności inwestowania w Polsce pokazują jak ten rząd radzi sobie generalnie z gospodarką, z kreowaniem wzrostu gospodarczego - Polska spadała o kolejne pozycje jeśli chodzi o atrakcyjność inwestycji w Polsce na 40. miejsce na 190 państw - powiedział Zbigniew Konwiński, poseł KO.

Dodał, że najwyższe miejsce - 25. - w rankingu "Doing Business" Polska odnotowała za rok 2015, po rządach PO i PSL.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/TVN24BiS.pl