Zamknij

Dogecoin najdroższy w historii. Kryptowaluta drożeje przez Elona Muska

04.05.2021 21:00
Dogecoin najdroższy w historii. Kryptowaluta drożeje przez Elona Muska
fot. Adrian Today/ShutterStock

Elon Musk wielokrotnie wpływał już na wycenę akcji oraz wartość instytucji lub produktów. Tym razem doprowadził do rekordowej historycznie kwoty, którą trzeba zapłacić za stworzoną dla żartów kryptowalutę Dogecoin z wizerunkiem „pieseła” znanego z internetowych memów.

Kryptowaluty stały się dla części traderów trampoliną do szybkich zysków. W połowie kwietnia 2021 pisaliśmy o rekordowo drogim Bitcoinie, którego cena poszybowała w górę dzięki informacji o debiucie na amerykańskim parkiecie jednej z największych giełd kryptowalut w Stanach Zjednoczonych - Coinbase Global. 

Bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta na świecie. Próbują się na nim dorobić również oszuści, którzy wykorzystują go jako narzędzie do przejęcia pieniędzy inwestorów. Jak nie dać się okraść? Istnieje także ryzyko związane z regulacjami. Od maja drugi kraj zakazuje kryptowalut.

Dogecoin. Rekordowa cena kryptowaluty

Przełom kwietnia i maja 2021 roku to rajd na Dogecoinie. Kryptowaluta notuje rekordowe szczyty i kapitalizacją przewyższa już wartość rynkową Twittera czy Forda. Jakie są powody? Mogą być dwie opcje.

Pierwsza to dołączenie Dogecoina przez eToro do platformy tradingowej. Ten ruch spowodował, że aż 20 mln osób ma potencjalną możliwość nabycia tokena DOGE. Zainteresowanie inwestorów przekłada się na wycenę.

Drugą z możliwości jest zapowiedź pompowania ceny przez Elona Muska podczas telewizyjnego show Saturday Night Live, w którym ma się pojawić. Ekscentryczny prezes Tesli zapowiedział to na Twitterze w charakterystycznym dla siebie stylu.

Po publikacji tweeta w sieci pojawiły się podejrzenia, że miliarder weźmie udział w skeczu kabaretowym pt. „The Dogefather”.

Czym jest Dogecoin?

W 2013 roku Dogecoin powstał jako satyryczna odpowiedź na najpopularniejszą kryptowalutę świata – Bitcoina. Jej twarzą stał się pies Shiba Inu, znany z internetowych memów jako „pieseł”. Autorami żartu są Billy Markus z IBM i Jackson Palmer z Adobe, którzy stworzyli go w ramach ironicznej zabawy.

Nie spodziewali się wówczas, że kapitalizacja memowej kryptowaluty osiągnie na początku 2021 roku kilka miliardów dolarów. Na początku maja wszystkie Dogecoiny świata warte są dziesięciokrotnie więcej. Elon Musk już wcześniej wyraził swój entuzjazm wobec tego dowcipu, który nazwał „kryptowalutą zwykłych ludzi”.

Kurd Dogecoina przekroczył o godz. 20:45 we wtorek (4 maja 2021) wartość 55 centów.

RadioZET.pl