Zamknij

Niepełnosprawni na rynku pracy. Pracodawcy mogą otrzymać dofinansowanie

20.11.2019 14:14
Dofinansowanie z PFRON. Zatrudnianie niepełnosprawnych
fot. Dariusz LEWANDOWSKI/East News

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników i zwrot kosztów szkoleń. Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne otrzymają wsparcie z PFRON. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Firmy, które zatrudniają osoby niepełnosprawne mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dokłada się do pensji niepełnosprawnych pracowników.

Zobacz także

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w przypadku osób o znacznym stopniu niepełnosprawności miesięczne dofinansowanie wynosi maksymalnie 1800 złotych, dla umiarkowanego stopnia niepełnosprawności jest to – 1125 złotych, a dla stopnia lekkiego – 450 złotych. Jeśli u pracownika stwierdzono chorobę psychiczną, epilepsję czy zaburzenia rozwojowe – kwoty te wzrastają o 600 złotych.

W 2018 roku ponad 38 tysięcy pracodawców i 321 tysięcy pracowników niepełnosprawnych skorzystało ze wsparcia PFRON. Łączne dofinansowanie wyniosło 3,3 miliarda złotych.

Wynagrodzenie to nie wszystko. PFRON pomaga też sfinansować wyposażenie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej i przystosowanie miejsca pracy do jej potrzeb. W ubiegłym roku PFRON pomógł wyposażyć 714 stanowisk pracy, na co przeznaczył ponad 27 milionów złotych. Pracodawcy mogą liczyć też na zwrot kosztów szkoleń dla niepełnosprawnych, a także kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy oraz szkolenia pracowników pomagających.

W obliczu deficytu pracowników, aktywizacja osób niepełnosprawnych może okazać się dużym wsparciem dla wielu pracodawców. Dodatkowo łączy się z korzyściami finansowymi dla firm – obniżeniem kosztów PFRON, dofinansowaniem do ich wynagrodzeń lub zwrotem kosztów wyposażenia stanowisk pracy. Osoby niepełnosprawne są często świetnymi, zaangażowanymi i lojalnymi pracownikami, dlatego warto zaprosić je do swojego zespołu 

– mówi Natalia Bogdan Założycielka międzynarodowej agencji rekrutacyjnej Jobhouse

Ekspertka przyznaje, że choć pracodawcy mają obawy przed zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, to coraz częściej decydują się na ten krok. Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że coraz więcej osób niepełnosprawnych pracuje. W 2018 roku wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 26,3 procenta. To o 3,8 pkt procentowych więcej niż w 2015 roku.

Zobacz także

Jak wynika z Badania Aktywności ekonomicznej Ludności (BAEL) do rekordowo niskiego poziomu zmniejszyła się stopa bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym, osiągając w 2018 roku poziom 7,3 procenta wobec 13 procent w 2015 roku.

To bardzo dobra wiadomość, która nie zmienia faktu, że wiele wciąż jest w tym zakresie do zrobienia. Bardzo zależy nam na tym, by osoby niepełnosprawne znajdowały zatrudnienie i mogły jak najpełniej uczestniczyć w życiu społecznym 

– mówi minister Marlena Maląg.

RadioZET.pl/MRPiPS