Zamknij

Dofinansowanie połączenia Polski ze Słowacją

Olga Papiernik
20.12.2017 14:20
Dofinansowanie połączenia Polski ze Słowacją
fot. Samuel Zeller on Unsplash

Agencja Wykonawcza ds. Innowacyjności i Sieci (INEA), Gaz-System oraz Eustream podpisały umowę o dofinansowanie prac budowlanych dla projektu o znaczeniu wspólnotowym (PCI), gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Słowacja obejmującego budowę gazociągu o długości ok. 59 km po stronie polskiej i 106 km po stronie słowackiej - poinformował Gaz-System.

-Uzyskane wsparcie finansowe w ramach instrumentu CEF podkreśla ogromne znaczenie gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Słowacja w realizacji celów polityki energetycznej Unii Europejskiej. - powiedział prezes Tomasz Stępień.

Podpisana umowa na dofinansowanie pozwoli polskiemu i słowackiemu operatorowi systemu przesyłowego gazu na otrzymanie wsparcia finansowego z Unii Europejskiej w ramach instrumentu "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility - CEF) w wysokości wynoszącej około 107,7 mln euro (55,2 mln euro dla Eustream i 52,5 mln euro dla Gaz-System), dodano.

"Nowy gazociąg, o długości 165 km pozwoli na dywersyfikację źródeł dostaw gazu w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez budowę brakującego połączenia międzysystemowego pomiędzy polskim a słowackim systemem przesyłu gazu. W wyniku realizacji projektu, kraje regionu uzyskają bezpośredni dostęp do różnych źródeł dostaw gazu z kierunku północnego - takich jak w pełni operacyjne terminale LNG na Morzu Bałtyckim (Terminal LNG w Świnoujściu, Kłajpeda LNG poprzez Połączenie Międzysystemowe Polska - Litwa (GIPL) oraz z Norwegii (z planowanego gazociągu Baltic Pipe), jak również z kierunku południowego - przez połączenie międzysystemowe Słowacja-Węgry oraz planowany gazociąg Eastring" - czytamy w komunikacie.

Prace budowlane powinny rozpocząć się w II połowie 2018 r. i będą prowadzone do końca 2021 r, dodano.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

ISBnews/OP