Zamknij

Prawie 8 tys. samochodów elektrycznych. Jak uzyskać dofinansowanie?

28.11.2019 19:03
Dofinansowanie do samochodu elektrycznego. Zasady
fot. Shutterstock/guteksk7 (ilustracyjne)

Polacy przerzucają się na elektromobilność. Tylko do października od początku roku zarejestrowano ponad 3 tysiące pojazdów elektrycznych. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Od stycznia do października tego roku zarejestrowano o 100 procent więcej samochodów elektrycznych niż w tym samym okresie 2018 roku – wynika z licznika elektromobilności, uruchomionego przez PSPA oraz PZPM.
Według licznika pod koniec października 2019 roku po polskich drogach jeździło 7884 elektrycznych aut osobowych, z których 60 procent stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV, czyli battery electric vehicles), a pozostałą część hybrydy typu plug-in (PHEV, czyli plug-in hybrid electric vehicles).

Zobacz także

Rośnie także liczba elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych oraz elektrycznych motorowerów i motocykli.

Liczba elektrycznych samochodów osobowych w Polsce rośnie z miesiąca na miesiąc, ale rynek w dalszym ciągu znajduje się w początkowej fazie rozwoju. Nie pomaga mu, że wielu potencjalnych nabywców  wstrzymuje się z zakupem, oczekując na spadek cen związanych z dopłatami w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Liczymy, że uruchomienie systemu wsparcia będzie odczuwalne i wpłynie na tempo rozwoju elektromobilności w Polsce

– mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów, rośnie również liczba miejsc, w których można „doładować” samochód elektryczny. Pod koniec października tego roku w Polsce funkcjonowało 958 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a łącznie 1 748 punktów.

Jak otrzymać dofinansowanie do samochodu elektrycznego?

Fundusz Niskoemisyjnego Transportu  ma wspierać projekty związane z rozwojem elektromobilności oraz transportem opartym na paliwach alternatywnych. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych, zakres projektów, które mogą otrzymać dofinansowanie jest bardzo szeroki – wspierani mogą być m.in. producenci środków transportu, samorządy inwestujące w czysty transport publiczny, wytwórcy biokomponentów, jak i podmioty chcące zakupić nowe pojazdy. Rozporządzenie podpisane początkiem listopada tego roku określa warunki dofinansowania do zakupu aut elektrycznych dla osób fizycznych.

Zobacz także

Kierowcy będą mogli otrzymać dofinansowanie w wysokości 30 procent ceny zakupu pojazdu elektrycznego lub pojazdu napędzanego wodorem. Należy jednak pamiętać, że kwota wsparcia dla pojazdu elektrycznego nie będzie mogła być wyższa niż 37 500 złotych, a dla pojazdu napędzanego wodorem 90 000 złotych. Dofinansowaniem będzie mógł być objęty zakup pojazdu elektrycznego, którego cena nie przekracza 125 000 złotych, a w przypadku pojazdu wodorowego 300 000 złotych.

RadioZET.pl/PAP