Zamknij

Dotacja na zakup aut elektrycznych. Jest rozporządzenie

06.11.2019 17:38
Dofinansowanie do samochodu elektrycznego 2019. Jest rozporządzenie. Ile można zyskać?
fot. Scharfsinn/Shutterstock (ilustracyjne)

Aż 90 tys. zł jednorazowej dotacji z państwa będzie można otrzymać na zakup samochodu elektrycznego lub na wodór. Ministrowie energii oraz finansów, inwestycji i rozwoju podpisali odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Dokument, który podpisali ministrowie energii Krzysztof Tchórzewski i finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, został skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw.

Jak informuje resort energii, głównym celem rozporządzenia jest określenie zasad i warunków udzielania wsparcia na zakup nowych pojazdów elektrycznych i pojazdów napędzanych wodorem przez osoby fizyczne oraz warunków rozliczania tego wsparcia w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Zobacz także

Po wejściu w życie tego aktu planowane jest ogłoszenie pierwszego naboru wniosków.

Dotacja na auta elektryczne. Zasady

Osoby fizyczne, które będą chciały uzyskać dofinansowanie do zakupu pojazdów będą musiały złożyć wnioski o wsparcie. Dotacja będzie udzielana do momentu wyczerpania środków finansowych.

Dotacją będzie mógł być objęty zakup pojazdu elektrycznego, którego cena nie przekracza 125 tys. zł, a w przypadku pojazdu wodorowego 300 tys. zł.

Zobacz także

Osoby fizyczne będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 30 proc. ceny zakupu pojazdu elektrycznego lub pojazdu napędzanego wodorem. Przy czym kwota wsparcia dla pojazdu elektrycznego nie będzie mogła być wyższa niż 37,5 tys. zł, a dla pojazdu napędzanego wodorem 90 tys. zł.

Resort energii poinformował jednocześnie, że akty wykonawcze, które pozwolą na udzielenie wsparcia dla przedsiębiorców są na końcowym etapie prac.

"Projekty obu aktów wykonawczych zostały zaakceptowane i podpisane przez czterech z pięciu ministrów podpisujących rozporządzenia w porozumieniu" - napisano.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP