Zamknij

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Premier zdradził szczegóły

04.11.2020 15:00
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
fot. Evgenyrychko/shutterstock (ilustracyjne)

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany na takich zasadach jak wiosną – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Kto może liczyć na świadczenie?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powróci. To deklaracja premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas konferencji prasowej poinformował o kolejnych ograniczeniach.

Od 9 listopada klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada.

Zamknięcie szkół a zasiłek opiekuńczy

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Premier poinformował, że zasady ich wypłaty będą analogiczne do tych, które obowiązywały wiosną bieżącego roku. - Wszyscy ludzie znają te zasady – mówił premier.

Zobacz także

Na takie świadczenie załapią się jedynie opiekunowie tych uczniów podstawówki, którzy nie ukończyli 8. roku życia. - Opieka w przedszkolach i żłobkach pozostaje bez zmian, placówki będą działać stacjonarnie – mówił Morawiecki.

Kto otrzyma świadczenie? Zasady

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, w świetle przepisów z wiosennego lockdownu, otrzymają  rodzice dzieci do lat 8., którzy poświęcili pracę na rzecz opieki nad dzieckiem.

Zobacz także

O takie świadczenie mogą ubiegać się także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Zasiłek adresowany jest także do opiekunów dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

RadioZET.pl