Zamknij

Zasiłki opiekuńcze to koszt ponad 10 miliardów złotych

03.09.2020 13:52
Ile kosztują zasiłki opiekuńcze
fot. Shutterstock/FamVeld (ilustracyjne)

Powrót dzieci do szkół oznacza zmniejszenie wydatków państwa związanych z zasiłkiem opiekuńczym. Polski Instytut Ekonomiczny wylicza, ile kosztowały dotychczasowe świadczenia.

- Otwarcie placówek oznacza zmniejszenie wydatków państwa związanych z zasiłkiem opiekuńczym, przysługującym rodzicom dzieci w wieku do lat 8 pozostających w domu – czytamy w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Ekonomiści obliczyli, ile pieniędzy wypłynęło z ZUS w ramach wypłat dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

PIE: zasiłki opiekuńcze kosztowały ponad 10 mld złotych

Analitycy z PIE powołują się na szacunki Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Wynika z nich, że tydzień spędzony przez wszystkie dzieci w domach w trakcie pandemii kosztuje Fundusz Ubezpieczeń Społecznych około 1 mld złotych.

Wniosek? „Koszt zasiłków opiekuńczych związanych z pandemią wynosi już wyraźnie ponad 10 miliardów złotych” – czytamy w artykule PIE.

Zobacz także

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to świadczenie dla rodziców i opiekunów wprowadzone jeszcze na początku pandemii w związku z zamknięciem szkół. Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec wydatków państwa.

Od 1 września ZUS wznowił wypłaty zasiłku. Świadczenie będzie wypłacane do 20 września w przypadku zamknięcia w związku z pandemią żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały.

Zasiłek będzie też przysługiwał w przypadku braku możliwości zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z pandemią.

PIE powołuje się także na wyliczenia UNESCO. W skali światowej we wrześniu jedna trzecia uczniów wróciła do szkół. Na otwarcie szkół od 1 września zdecydowały się poza Polską także m.in.: Belgia, Czechy, Węgry, Irlandia, Grecja, Litwa, Łotwa i Estonia. W Niemczech, w landach, w których ferie wakacyjne kończą się w sierpniu, uczniowie także wrócili już do normalnych zajęć.

RadioZET.pl/mat.pras