Zamknij

Rząd zatwierdził dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?

19.04.2021 09:48
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje, dla kogo dodatkowe pieniądze
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zasiłek opiekuńczy został przedłużony. Prawo do jego pobierania będzie obowiązywać do 25 kwietnia 2021 roku. Sprawdzamy, kto może skorzystać z dodatkowych pieniędzy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony m.in. dla uczniów do ósmego roku życia oraz dzieci niepełnosprawnych.

Będzie także szansa na dodatkowe pieniądze dla opiekunów maluchów, które uczęszczają do przedszkola lub żłobka. Ta grupa będzie miała wypłacony zasiłek, jeżeli placówka zostanie zamknięta z powodu pandemii koronawirusa lub jej działalność zostanie ograniczona.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 25 kwietnia 2021 roku. Jednak w połowie miesiąca rząd ogłosił, że otwarcie żłobków i przedszkoli będzie możliwe od 19 kwietnia 2021, ale zgodnie z ostatnim rozporządzeniem, prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ma obowiązywać sześć dni dłużej. Czy te przepisy się wykluczają?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że rodzicom dzieci przedszkolnych i uczęszczających do żłobka, którzy już wcześniej złożyli wniosek o dodatkowy zasiłek do 25 kwietnia, wypłata świadczeń przysługiwać będzie jedynie do 18 kwietnia 2021 r. bez konieczności składania nowych wniosków lub korygowania wniosków już złożonych.

Otwarcie przedszkoli i żłobków a dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Co w sytuacji, gdy oficjalnie przedszkola i żłobki zostaną otwarte przez rząd, ale konkretna placówka będzie musiała pozostać zamknięta lub ograniczy działalność z powodu koronawirusa?

Rodzice, aby otrzymać zasiłek za okres od 19 kwietnia 2021, będą zobowiązani do złożenia nowego wniosku o wypłatę zasiłku – za okres, w jakim placówka jest zamknięta.

Dotyczy to jedynie wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, które złożą rodzice dzieci, które uczęszczają do żłobków i przedszkoli. Natomiast automatycznie przedłużone prawo do zasiłku będzie przysługiwało opiekunom dzieci do 8 roku życia, dzieci niepełnosprawnych uczęszczających do szkoły oraz dorosłych osób niepełnosprawnych. Ta grupa nie musi składać dodatkowych wniosków.

RadioZET.pl/PAP