Zamknij

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kiedy jest wypłacany i ile wynosi?

23.04.2021 15:37
Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Choć przedszkola i żłobki pozostają otwarte, rząd nadal umożliwia rodzicom pobieranie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. W jakiej sytuacji takie świadczenie będzie im wypłacone?

  1. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kiedy jest wypłacany?
  2. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do kiedy wypłaty?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nadal będzie przysługiwał rodzicom. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdziło, że wypłaty będą przedłużone o kolejne tygodnie.

Do kiedy, kto i w jakiej sytuacji może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Wyjaśniamy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kiedy jest wypłacany?

W 11 województwach Polski najmłodsze dzieci wrócą od poniedziałku 26 kwietnia do szkół. Niezmienne w całym kraju żłobki i przedszkola działają stacjonarnie. W dobie pandemii często jednak ich praca jest wstrzymana ze względu na kwarantannę np. pracowników. W takiej sytuacji rząd oferuje rodzicom, którzy muszą pozostać w domu z dziećmi, dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Świadczenie to, co do zasady, przysługuje właśnie w przypadku zamknięcia lub ograniczonego działania placówek oświatowych.

Innymi słowy, zasiłek przysługuje wtedy, gdy nie będzie możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Takie świadczenie wypłacane jest nie tylko w przypadku opieki nad dziećmi do 8. roku życia. Chodzi także o opiekę nad niepełnosprawnymi, którzy nie mogą uczęszczać do szkół czy na dotychczasowe zajęcia.  

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do kiedy wypłaty?

O kolejne dwa tygodnie – do 9 maja – wydłużony zostaje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Rada Ministrów wydała rozporządzenie w tej sprawie – poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Tak jak do tej pory, dodatkowy zasiłek przysługuje w sytuacji zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania otwartych placówek zapewniających opiekę, a także w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu zamknięcia, lub czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19 – wyjaśniła minister Marlena Maląg.

Zarówno zasiłek opiekuńczy na zasadach ogólnych, jak i dodatkowe świadczenie wprowadzone ze względu na pandemię, wynosi 80 proc. pensji opiekuna. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za sobotę i niedzielę.

RadioZET.pl/PAP