Zamknij

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nadal będzie wypłacany. ZUS podał datę

30.11.2020 16:23
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do kiedy wypłaty z ZUS?
fot. Anna Golaszewska/East News

Rodzice mogą pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy przynajmniej do Wigilii. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wydłużeniu wypłat świadczenia.

Dodatkowy zasiłek ponownie przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia. 

Przedszkola i żłobki nadal pracują stacjonarnie, zatem świadczenie otrzyma wąska grupa rodziców siedmiolatków i ośmiolatków. Zasiłek będzie im przysługiwał do 24 grudnia.

ZUS: wydłużenie wypłat dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 24 grudnia

Lekcje zdalne za sprawą jednolitego terminu ferii zimowych połączonych z przerwą świąteczną potrwają przynajmniej do 17 stycznia 2021 roku. Do czasu przerwy świątecznej, rodzice mogą być pewni, że otrzymają dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Do 24 grudnia został przedłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Zobacz także

Jak przypomina ZUS, o zasiłek można się ubiegać również wtedy, gdy te placówki nie mogą zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania COVID-19. Chodzi np. o sytuację, gdy część dzieci uczy się stacjonarnie, a część zdalnie.

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia, którzy w związku z nauką zdalną wzięli wolne w pracy, by zostać w domu z dziećmi. Takie świadczenie przysługuje jednemu z rodziców, a okres jego pobierania nie zależy od liczby dzieci.

Zobacz także

O świadczenie mogą ubiegać się także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Zasiłek adresowany jest także do opiekunów dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Świadczenie przysługuje także rodzicom pełnoletnich osób niepełnosprawnych, którzy w związku z epidemią nie mogą uczęszczać  np. do placówek integracyjnych.

ZUS przypomina, że oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego płatnika składek, na przykład u pracodawcy czy zleceniodawcy. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą składają oświadczenie w ZUS, mogą to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych.

Co ważne, dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Komu nie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z 24 listopada 2020 r. podstawówki są zobowiązane zapewnić opiekę dzieciom z klas I-III, których rodzice pracują w służbie zdrowia. Przepisy wykluczają zatem medyków i innych pracowników szpitali, czy placówek ochrony zdrowia z prawa do zasiłku.

Zobacz także

Ze świadczenia nie skorzysta także pracownik, którego małżonek może zapewnić dziecku opiekę  (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).

RadioZET.pl/PAP