Zamknij

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Wypłaty do 28 marca

12.03.2021 15:47
Do kiedy dodatkowy zasilek opiekuńczy
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/east news

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zarówno z ZUS, jak i z KRUS, będzie można pobierać dłużej. W związku z kolejnymi lockdownami rząd wydłużył okres pobierania świadczenia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 28 marca – poinformował resort rodziny i polityki społecznej. Początkowo przysługiwał on do 14 marca, jednak kolejne obostrzenia niosą za sobą konieczność wydłużenia poboru świadczeń.

- W związku z tym, że sytuacja epidemiczna nadal jest trudna kolejny raz zdecydowaliśmy o wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie, do 28 marca – poinformowała szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 28 marca

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony wiosną minionego roku. Cel? Wsparcie rodziców, których dzieci z powodu pandemii nie poszły do szkół i przedszkoli. Takie świadczenie przysługuje rodzicom i opiekunom dzieci do 8. roku życia w przypadku zamknięcia placówek oświatowych.

Pieniądze otrzymają także rodzice dzieci w wieku do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Zasiłek przysługuje też rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i rodzicom osób do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

O zasiłek ubiegać się mogą także opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy muszą zapewnić im opiekę na czas zamknięcia np. ośrodków integracyjnych.

Od początku pandemii staramy się wspierać rodziców najmłodszych dzieci w tym trudnym okresie. Wprowadziliśmy dodatkowy zasiłek opiekuńczy, żeby ułatwić pracującym rodzicom sprawowanie opieki nad dziećmi, kiedy żłobek, przedszkole, szkoła czy klub dziecięcego jest zamknięty z powodu COVID-19, lub kiedy nie może zapewnić opieki nad dziećmi 

Marlena Maląg

Świadczenie wypłacane jest przez ZUS i KRUS w przypadku rolników. Zasady nie zmieniły się – wypłata wynosi 80 proc. pensji i liczona jest za każdy dzień w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Co więcej, dodatkowego zasiłku nie wlicza się do rocznego limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego.

RadioZET.pl/PAP