Zamknij

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony o kolejne dwa tygodnie

12.02.2021 17:00
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nadal będzie wypłacany
fot. JOANNA URBANIEC / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Rodzice mogą być spokojni o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał świadczenie przynajmniej do końca lutego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony – zdecydował rząd. O przedłużeniu wypłat na kolejne dwa tygodnie – do 28 lutego – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Takie świadczenie z ZUS, co do zasady, wypłacane jest w przypadku opieki nad dziećmi do lat 8. Opiekunowie mogą otrzymać pieniądze m.in. w przypadku zamknięcia z powodu pandemii żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca lutego

Od 1 lutego dzieci z klas I-III uczą się stacjonarnie. Wówczas rząd zdecydował o przedłużeniu wypłat zasiłku opiekuńczego do 14 lutego. W związku z sytuacją epidemiczną, wypłata zostanie przedłużona do końca miesiąca.

Na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiczną w kraju. Po przeprowadzeniu analiz zdecydowaliśmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy kolejny raz zostanie wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Oznacza to, że do końca lutego uprawnieni rodzice będą mogli skorzystać z tej formy wsparcia 

Marlena Maląg

Warto przypomnieć, że świadczenie z ZUS przysługuje nie tylko dzieciom do 8. roku życia. O ile żłobki i klasy I-III nadal funkcjonują, o tyle ośrodki dla osób niepełnosprawnych często ze względu na pandemię są zamknięte.

W takiej sytuacji opiekunom przysługuje dodatkowe świadczenie z ZUS. Zasiłek można otrzymać bowiem także na dzieci niepełnosprawne do 16. lub 18. roku życia w zależności od stopnia niepełnosprawności. Zasiłek przysługuje też niepełnosprawnym dorosłym do 24. roku życia, którzy korzystają z kształcenia specjalnego.

O świadczenie na takich samych zasadach mogą ubiegać się rolnicy. Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych, KRUS także wydłuży wypłaty do końca miesiąca.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ile wynosi świadczenie?

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Co istotne, dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

RadioZET.pl/PAP