Zamknij

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 31 stycznia

15.01.2021 14:14
Maląg o dodatkowym zasiłku opiekuńczym
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/east News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nadal będzie wypłacał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wypłaty zostały wydłużone do końca stycznia – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał obowiązywać do końca ferii zimowych tj. do 17 stycznia, ale jego wypłata została wydłużona do końca miesiąca.

Świadczenie z ZUS otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci do 8 lat oraz niepełnosprawnych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych w szkołach.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 31 stycznia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to wsparcie dla rodziców i opiekunów dzieci, które z powodu pandemii nie mogą uczestniczyć w zajęciach w szkole lub w przedszkolu. Taki zasiłek adresowany jest do tych, który opiekują się dziećmi do lat 8.

Do tej pory świadczenie mogli pobierać np. rodzice pierwszoklasistów, którzy nie ukończyli 8 lat. Dzieci klas I-III podstawówki od poniedziałku 18 stycznia wrócą jednak do szkół, zaś młodsze dzieci bez zmian mogą uczęszczać do żłobków i przedszkoli. W świetle zasiłek przysługuje  rodzinom wyłącznie w przypadku zamknięcia placówek oświatowych lub braku możliwości zapewnienia przez szkołę lub przedszkola opieki.

O dalszą wypłatę zasiłku pytaliśmy mailowo resort pracy i polityki społecznej. Sprawa nie była oczywista, gdyż zasiłek można otrzymać także na dzieci niepełnosprawne do 16. lub 18. roku życia w zależności od stopnia niepełnosprawności. Zasiłek przysługuje też niepełnosprawnym dorosłym do 24. roku życia, którzy korzystają z kształcenia specjalnego.

Ministerstwo nie odpowiedziało na nasze pytanie, ale minister rodziny Marlena Maląg w piątek 15 stycznia zdradziła PAP, że wypłaty zostaną przedłużone o kolejne dwa tygodnie. Zatem rodzice tych dzieci, którym placówki oświatowe nie będą w stanie zapewnić opieki, będą mogli liczyć na wypłaty do 31 stycznia.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy to 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka nad dzieckiem, w tym za dni ustawowo wolne od pracy. Co istotne, nie wlicza się go nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

RadioZET.pl