Zamknij

Strajk Kobiet: dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci do 11 lat

25.11.2020 10:44
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na starsze dzieci
fot. Anna Golaszewska/East News

Objęcie dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym dzieci do 11. roku życia to jeden z postulatów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy niemalże od początku pandemii wypłacany jest opiekunom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem szkół.

Przedszkola i żłobki nadal pracują stacjonarnie, zatem świadczenie otrzyma wąska grupa rodziców siedmiolatków i ośmiolatków. Za sprawą Ogólnopolskiego Strajku Kobiet wraca dyskusja na temat zmian przepisów w tym zakresie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy także na starsze dzieci

Ogólnopolski Strajk Kobiet przedstawił pierwsze efekty pracy powołanej w październiku Rady Konsultacyjnej. Ponad 400 ekspertów przeanalizowało największe problemy związane m.in. z prawami kobiet, edukacją, ochroną zdrowia i sytuacją na rynku pracy.

Dorota Łoboda z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zaproponowała rozszerzenie wypłat dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dzieci do 11 roku życia.

Rząd z jednej strony mówi, że 16-latek jest dzieckiem, jest za mały by protestować na ulicy i powinien siedzieć w domu pod opieką rodziców. Z drugiej strony, ten sam rząd zakłada, że 9-latek jest na tyle duży i odpowiedzialny, że jest w stanie przez wiele godzin, przez kilka miesięcy pozostawać sam w domu. 9-latek może organizować sobie żywność, edukację i dbać o siebie

Dorota Łoboda

- Rząd nie przewidział, że rodzice 9-latków także chcieliby skorzystać z zasiłku. Rozwiązanie jest proste, chcemy konkretnych zmian w art. 4 ustawy antycovidowej. Wiek dzieci, na które ZUS wypłaca zasiłek, powinien być podniesiony do 11 lat - dodała.

Zobacz także

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do kiedy będzie wypłacany?

Rząd zdecydował o przedłużeniu zamknięcia placówek edukacyjnych co najmniej do 18 stycznia. Do tego dnia będą trwały ogólnopolskie ferie zimowe dla dzieci, które rozpoczną się 4 stycznia i będą połączone z przerwą świąteczno-noworoczną.

Szef rządu był pytany na konferencji prasowej o dalsze losy zasiłku wypłacanego rodzicom odparł, że ZUS nadal będzie realizował wypłaty.

- Wszelkie zasady dotyczące zasiłków opiekuńczych będą takie same jak w marcu, kwietniu, maju, czerwcu. A więc osoby, które mają dzieci w wieku takim, który uprawnia do pobierania zasiłku opiekuńczego, znają te zasady – powiedział premier.

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia, którzy w związku z nauką zdalną wzięli wolne w pracy, by zostać w domu z dziećmi. Takie świadczenie przysługuje jednemu z rodziców, a okres jego pobierania nie zależy od liczby dzieci.

Zobacz także

O takie świadczenie mogą ubiegać się także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności.

Zasiłek adresowany jest także do opiekunów dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Świadczenie przysługuje także rodzicom pełnoletnich osób niepełnosprawnych, którzy w związku z epidemią nie mogą uczęszczać  np. do placówek integracyjnych

RadioZET.pl