Zamknij

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wróci? Premier Morawiecki tłumaczy

23.10.2020 12:01
Zasiłki opiekuńcze a nauka zdalna
fot. shutterstock

Rząd ogłosił najnowsze obostrzenia, które zaczną obowiązywać już od soboty 24 października. Starsze dzieci ze szkół podstawowych będą od przyszłego tygodnia kontynuowały naukę w domu. Czy ich rodzice będą mogli liczyć na zasiłek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy był wypłacany podczas wiosennego lockdownu na dzieci do 8. roku życia.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od poniedziałku 26 października jedynie starsze dzieci będą uczyć się zdalnie, przez co ZUS uniknie wydatków związanych z wypłatą ekstra zasiłków.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy a nauka zdalna

Premier Mateusz Morawiecki wytłumaczył, że od przyszłego tygodnia jedynie uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych będą uczyć się zdalnie. Takie nauczanie już wdrożyli uczniowie szkół ponadpodstawowych. Dlaczego młodsze dzieci nadal będą uczyć się stacjonarnie?

Od jutra cała Polska stanie się czerwoną strefą. Kluczowa zmiana, którą dzisiaj wdrażamy to nauczanie zdalne także w klasach od 4 do 8. W grupie osób do 11. lub 12. roku życia poziom zakażeń jest niższy, ma to swoje naukowe uzasadnienie 

Mateusz Morawiecki

Tak premier tłumaczył decyzję o nauczaniu zdalnym jedynie dla starszych uczniów. Nie sposób jednak nie dostrzec ekonomicznych zalet takiego rozwiązania. Podczas wiosennego lockdownu, gdy do domów wysłane zostały wszystkie dzieci, także te uczęszczające do przedszkoli i żłobków, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał opiekunom specjalny zasiłek opiekuńczy.

Taki zasiłek otrzymywali rodzice dzieci do lat 8., którzy poświęcili pracę na rzecz opieki nad dzieckiem. O takie świadczenie mogli ubiegać się także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Na tych samych zasadach zasiłek przysługiwał ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Zasiłek adresowany był także do opiekunów dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zobacz także

Czy taki zasiłek przewidziany będzie w przypadku starszych dzieci? Premier podczas konferencji prasowej początkowo  nie odpowiedział na to pytanie. Dopytany później o kwestię zasiłków odparł, że „zasiłki będą przewidziane na zasadach takich jak wiosną. Dziś dzieci w wieku przedszkolnym uczą się stacjonarnie”.

Można domniemywać, że rząd celowo nie wysłał na naukę zdalną młodszych dzieci. ZUS nie musi bowiem wypłacać dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

RadioZET.pl