Zamknij

Szkoły zamknięte do 9 kwietnia. Co z zasiłkiem opiekuńczym?

18.03.2021 14:11
Nauka zdalna a dodatkowy zasiłek opiekuńczy
fot. Piotr Molecki/East News

Od poniedziałku 22 marca wszyscy uczniowie będą mieli zajęcia zdalne – zdecydował rząd. Rodzice najmłodszych dzieci zmuszeni w tym czasie do pozostania w domu będą mogli liczyć na zasiłek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony już na początku pandemii, gdy rząd po raz pierwszy zdecydował się na zamknięcie szkół.

Takie wsparcie przysługuje w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu COVID-19.  Pieniądze trafią do rodziców, których dziecko nie ukończyło 8. roku życia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do kiedy wypłaty?

Szkoły od poniedziałku 22 marca będą działać zdalnie, zaś przedszkola wciąż w większości funkcjonują stacjonarnie. W razie odwołania zajęć rodzice mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. pensji. Opiekunowie otrzymają pieniądze za każdy dzień (nawet ustawowo wolny od pracy), w którym zostają w domu z dzieckiem.

Rząd wielokrotnie przedłużał lockdown, a wraz z nim wypłaty ekstra zasiłku. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą z niego korzystać do 28 marca. Niewykluczone jednak, że rząd zmieni rozporządzenie i wydłuży wypłaty o jeszcze jeden tydzień do 9 kwietnia.

Prezes ZUS prof. Getruda Uścińska w rozmowie z PAP zapewniła, że urząd ma zagwarantowane środki na wypłatę zasiłków. Jak dodała, zasiłki opiekuńcze w kwocie ok. 1 mld zł objęły dotąd ponad 1,3 mln spraw.
- Należy jednak pamiętać, że nie tylko ZUS wypłaca dodatkowe zasiłki opiekuńcze, ale także pracodawcy. Oni kompensują te wydatki, pomniejszając odpowiednio należne składki – wyjaśniła szefowa ZUS.

Kto może otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy otrzymają  rodzice dzieci do lat 8., którzy poświęcili pracę na rzecz opieki nad dzieckiem. O takie świadczenie mogą ubiegać się także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Zasiłek adresowany jest także do opiekunów dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają także ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Co ważne, świadczenie to nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

RadioZET.pl/PAP