Zamknij

Jak wnioskować o dodatkowe świadczenie postojowe? [PRZYKŁADY]

29.10.2020 17:26
Świadczenie postojowe
fot. Grabowski Foto/shutterstock

Przedsiębiorcy, którzy odnotowali straty w związku z koronawirusem mogą kolejny raz ubiegać się o świadczenie postojowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych tłumaczy, jak otrzymać pieniądze.

Świadczenie postojowe przysługuje w ramach tarczy branżowej przysługuje przedsiębiorcom z sektorów tj. turystyka czy branża estradowa i wystawiennicza.

W listopadzie o świadczenie będą mogli ubiegać się także przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, rozrywkowej czy targowej. ZUS tłumaczy co zrobić, by otrzymać pieniądze.

Świadczenie postojowe. O pieniądze można wnioskować wielokrotnie

Aby otrzymać świadczenie postojowe niezbędny jest wniosek do ZUS, który złożyć można wyłącznie elektronicznie - przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Takie wsparcie wynosi 2080 złotych na miesiąc.

Zobacz także

Pieniądze mogą otrzymać także ci przedsiębiorcy, którzy już wcześniej wnioskowali o postojowe. Zakład przypomina, że prawo do dodatkowego świadczenia postojowego mają przedsiębiorcy, dla których przeważającym rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej jest np. przewóz wycieczkowy i turystyczny, czy wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych, operowych, baletowych, cyrkowych. Dodatkowe świadczenie należy się też tym, których działalność obejmuje np. prowadzenie pokojów zagadek, dyskotek, salonów gier elektronicznych, jarmarków.

Zobacz także

ZUS na przykładzie tarczy dla turystyki wyjaśnia, jak wnioskować o świadczenie postojowe. Zakład przytacza przykład pana Radosława, który jest sztukmistrzem. Przed pandemią dawał pokazy na przyjęciach urodzinowych i imprezach firmowych. W wyniki lockdownu stracił źródło utrzymania. Pan Radosław złożył zatem w kwietniu 2020 roku pierwszy wniosek o postojowe. Otrzymał wówczas z ZUS przelew na kwotę 2080 złotych.

Ponieważ jego sytuacja nie poprawiła się od wiosny, Pan Radosław w październiku ponownie wnioskował o postojowe. ZUS poprosił go o informację na temat sytuacji ekonomicznej i dotychczasowego wsparcia. Zakład tłumaczy, że wnioskodawcy należy się ponowne postojowe w wysokości 2080 złotych, o co ubiegać się może nawet trzykrotnie.

Urząd wyjaśnia, ze wnioskodawcy należy się świadczenie, gdyż rodzaj działalności, którą wykonuje spełnia kryteria Tarczy 5.0, a przychód z jego działalności we wrześniu był co najmniej o 75 procent niższy niż we wrześniu 2019 roku. Co więcej, pan Radosław wcześniej korzystał już ze świadczenia postojowego co jest warunkiem ubiegania się o ponowne świadczenie.

RadioZET.pl/mat.pras