Zamknij

Dodatkowe dni wolne od pracy w okolicy 1 listopada?

13.10.2020 07:43
Dodatkowe dni wolne na Wszystkich Świętych?
fot. Soft Light/Shutterstock (ilustracyjne)

Wszystkich Świętych i wzrost zakażeń koronawirusem może spowodować wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od pracy - zasugerował rzecznik GIS Jan Bondar w rozmowie z Polsat News. Taką możliwość daje ustawa antycovidowa.

Koronawirus i gwałtowny wzrost zakażeń w ostatnich tygodniach sprawiło, że rząd Mateusza Morawieckiego wprowadził nowe obostrzenia. Od 10 października strefa żółta została rozszerzona na teren całej Polski, co wiąże się z obowiązkiem noszenia maseczek za każdym razem w przestrzeni publicznej. Obawy epidemiologów, części polityków i społeczeństwa wywołują zbliżające się obchody Wszystkich Świętych.

Masowa migracja Polaków, aby odwiedzić bliskich oraz rodzinne groby w okolicach 1 listopada, może doprowadzić do jeszcze większego wzrostu zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na COVID-19. Jaki scenariusz zakłada Sanepid w związku ze Wszystkimi Świętymi?

Wszystkich Świętych. Dodatkowe dni wolne od pracy?

Mówił na ten temat Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) w rozmowie z Polsatem News. - W tej chwili nie ma inicjatyw, aby odwoływać Wszystkich Świętych. Apelujemy natomiast, żeby w miarę możliwości Wszystkich Świętych urządzić sobie troszkę wcześniej albo troszkę później. Żeby odwiedzić groby bliskich w trochę innym terminie, żeby się nie tłoczyć - mówił Bondar.

Zobacz także

W ocenie rzecznika GIS Polacy powinni zachować powściągliwość podczas Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego (2 listopada).

Często jest tak, że odwiedzamy swoich rodziców, dziadków - nie mówimy, żeby tego nie robić, natomiast należy zachować zasadę ostrożności - nie musimy każdego dziadka obściskiwać bardzo blisko; pewien dystans jest teraz wyrazem miłości. Zalecamy, by wyjazdy rozłożyć w czasie

Jan Bondar

Rzecznik GIS w rozmowie z Polsatem News sugerował, że jednym z rozwiązań planowanych na okres 1 listopada mogą być dodatkowe dni wolne od pracy. - Być może są jeszcze możliwe rozwiązania, których nie mogę zdradzać. Rządowy zespół zarządzania kryzysowego pracuje, zastanawia się jeszcze nad pewnymi ruchami, np. związanymi z dniami wolnymi w okolicach 1 listopada, ale to jest na zasadzie dyskusji - tłumaczył Bondar.

Bardziej sceptyczny wobec tego pomysłu był Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Polacy najczęściej wyjeżdżają na Wszystkich Świętych w dalsze podróże kiedy mamy dość dużo wolnych dni, kiedy mamy przedłużony weekend. Więc zwiększanie wolnych dni wokół Wszystkich Świętych to jest jasna sugestia: wyjeżdżajmy gremialnie. Jednak to, że to święto wypada w tym roku w niedzielę służy temu, żeby tych wyjazdów było mniej - komentował w rozmowie z Polsacie News.

Zobacz także

Dni wolne od pracy podczas pandemii

Dodatkowy dzień wolny od pracy w czasie pandemii dopuszczają zapisy Ustawy  z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

"W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, dniem wolnym od pracy jest także dzień określony przez Prezesa Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia" - głosi ustawa.

To oznacza, że premier Mateusz Morawiecki w drodze rozporządzenia może ustanowić dzień wolny od pracy podczas stanu epidemii w Polsce (nadal obowiązuje od marca tego roku). Do tej pory szef rządu nie skorzystał z tej możliwości. 

RadioZET.pl/Polsat News