Zamknij

Dodatkowe 500 plus od pracodawców? Sasin: mogą realizować politykę prorodzinną rządu

23.11.2021 13:45
Jacek Sasin
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Polityka prorodzinna rządu nie musi być realizowana tylko ze środków budżetowych – stwierdził Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. Wsparcie dla rodzin z własnych środków mogą finansować pracodawcy – zadeklarował.

500 plus to sztandarowy program polityki prorodzinnej rządu. Na wypłaty pieniędzy na dzieci państwo wydaje rocznie 40 mld zł. W najbliższym czasie nie zamierza jednak zwiększać tej kwoty, w związku czym waloryzacji świadczenia nie będzie. Eksperci wyliczyli, że gdyby kwota była zwiększana jak emerytury, to w 2022 roku 500 plus powinno już wynosić ponad 600 zł.

Zamiast tego rząd szuka oszczędności – od 1 stycznia 2022 pieniądze z programu Rodzina 500 plus będą przyznawane na nowych zasadach, dzięki czemu państwo wyda kilka miliardów złotych mniej. Podczas debaty „PRACODAWCA PRO FAMILIA – co to oznacza w praktyce?” Jacek Sasin zdradził, że rząd zastanawia się nad możliwością włączenia się przedsiębiorstw w politykę prorodzinną rządu.

Pracodawcy będą realizować politykę prorodzinną rządu? Sasin: to w ich interesie

W Polskim Ładzie oprócz znanego od 2016 roku programu 500 plus zadebiutuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli dodatkowe 1000 plus. Zapowiedziano także 400 plus na dzieci, które nie załapią się z powodu wieku lub braku rodzeństwa na RKO.

Impulsem prorodzinnym mają być także możliwość zaciągania kredytów bez wkładu własnego oraz zobowiązanie państwa do spłaty części pożyczki w razie urodzenia się drugiego, trzeciego i czwartego dziecka w rodzinie.

Czy to wystarczy, żeby odwrócić niekorzystne trendy demograficzne i zatrzymać postępującą depopulację Polski? Jacek Sasin przyznał, że rząd zastanawia się nad włączeniem do realizowania polityk prorodzinnej także pracodawców. Jak przykład podano PGNiG, które z własnych środków zamierza wybudować i uruchomić przedszkole dla dzieci pracowników.

Ta polityka (...) wynika także z kalkulacji biznesowej. Właśnie z tej kalkulacji, która mówi, że zadowolony pracownik, który nie jest sfrustrowany, który wie, że może się czuć bezpiecznie, może się w pełni realizować w miejscu pracy i nie musi wybierać pomiędzy pracą a rodziną, nie musi stawać przed tym dramatycznym wyborem jest pracownikiem bardziej wydajnym, bardziej zaangażowanym w pracę i dającym z siebie więcej w miejscu pracy. To jest korzystne dla spółek, ale to jest korzystne dla państwa, bo państwo to silne rodziny. Fundamentem państwa są silne rodziny i to się daje doskonale pogodzić i można pogodzić. Spółki Skarbu Państwa dają tutaj przykład, pokazują, że tak właśnie rzeczywiście może być.

Jacek Sasin

Wicepremier i minister aktywów państwowych wskazał także, jak ważne jest „na wsparcie finansowe pozwalające rodzinie lepiej, bardziej komfortowo i bardziej efektywnie spędzać czas”. W obecnej polityce prorodzinnej rządu taką rolę pełni 500 plus, czyli pieniądze przekazywane na każde dziecko.

To są programy, które na pewno można jeszcze rozwijać. I ta dyskusja, którą dzisiaj zaczynamy (...) będzie dotyczyła nie tylko pracodawców państwowych, ale również pracodawców prywatnych, których będziemy chcieli zachęcać. Wielu z nich nie trzeba zachęcać, bo też doskonale to rozumie, że pracownicy, to jest ogromny kapitał każdej firmy, o który trzeba dbać, który trzeba rozwijać, pielęgnować, tak by firma mogiła dobrze funkcjonować.

Jacek Sasin

Czy to oznacza, że pracodawcy otrzymają możliwość wypłacania własnego 500 plus dla pracowników? Taka ewentualność wydaje się stosunkowo mało prawdopodobna. W grę wchodzić mogą zapewne zachęty do dodatkowych świadczeń kafeteryjnych, takich jak na przykład wspomniana już możliwość oddania dziecka do zapewnianego przez pracodawcę przedszkola. Umożliwiłoby to szybszy powrót rodziców na rynek pracy.

W zamian za finansowanie propozycji z rządowej polityki prorodzinnej przedsiębiorstwa mogłyby zapewne liczyć na ulgi podatkowe. Ze słów Jacka Sasina wynika, że rozmowy na ten temat dopiero się rozpoczynają, na prezentację szczegółów trzeba więc będzie jeszcze poczekać.

RadioZET.pl/Bankier.pl