Zamknij

Będą dodatki dla medyków. Ustawa z podpisem prezydenta

03.11.2020 20:47
Dodatki dla służby zdrowia
fot. Magdalena Pasiewicz/East News

Podwyżki dla personelu medycznego, który został wysłany do walki z pandemią. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy antycovidowej.

Podwyżki miały trafić do wszystkich medyków, ale trafią tylko do tych oddelegowanych do walki z koronawirusem. To główne założenie noweli ustawy antycovidowej, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Zaangażowani w walkę z koronawirusem otrzymają dodatki w wysokości 100 procent wynagrodzenia. „Pozostali” medycy nie kryją oburzenia.

Dodatki będą, ale dla wybranych medyków. Ustawa z podpisem prezydenta

Ustawa antycovidowa w pierwotnym brzmieniu zakładała wypłatę dodatków tylko dla personelu medycznego skierowanego przez wojewodę do walki z epidemią. Pod koniec października Sejm przyjął jednak poprawkę Senatu, która powiększyła grono beneficjentów do wszystkich pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w leczenie COVID-19.

Zobacz także

Prawo i Sprawiedliwość chciało „naprawić błąd”, jaki na początku popełniła izba przyjmując poprawkę Senatu. Posłowie poparli zapis, zgodnie z którym dodatek w wysokości 100 procent pensji przysługiwać będzie wybranym medykom. Chodzi o tych pracowników służby zdrowia, którzy zaangażowani byli w leczenie chorych na covid-19 lub podejrzanych o zakażenia.

Swoje stanowisko w tej sprawie opublikowała m.in. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. Medycy napisali, że z "oburzeniem i rozgoryczeniem przyjęli informację o złożeniu przez grupę posłów Klubu Prawo i Sprawiedliwość projektu zmieniającego zapisy, których celem jest odebranie wyższego wynagrodzenia pracownikom medycznym i tym samym eliminacja dodatków dla bohaterów z pierwszej linii frontu, których tak chętnie określają posłowie i senatorowie".

Zobacz także

W oświadczaniu przedstawiciele personelu medycznego pisali o "bardzo niekorzystnej i dyskryminującej pod wieloma względami decyzji", którą dziś poparł prezydent Andrzej Duda.

Jeszcze przed opublikowaniem noweli minister zdrowia Adam Niedzielski zalecił wypłatę dodatków także ratownikom i diagnostom.

Zobacz także

„Aby przeciąć wszystkie spekulacje zdecydowałem się nie czekać na wejście w życie ustawy i wydałem polecenie gwarantujące wypłatę podwójnego wynagrodzenia dla pracowników medycznych walczących z covid-19. Grupa beneficjentów została poszerzona o ratowników i diagnostów”- napisał wcześniej Adam Niedzielski.

RadioZET.pl/PAP