Zamknij

Dodatek za pracę w niedziele. Sklepy omijają zakaz, ale nagradzają pracowników

06.10.2021 14:20
Lidl wypłaci dodatek za pracę w niedziele
fot. RadioZET.pl/Michał Tomaszkiewicz

Zakaz handlu w niedziele stał się fikcją. Sklepy masowo korzystają z metody „na placówkę pocztową”, by móc handlować ostatniego dnia tygodnia. Co na to pracownicy? Zatrudnieni w Lidlu będą mogli liczyć na bonusy.

Lidl wypłaci kasjerom i pracownikom magazynu bonusy do pensji za pracę w niedzielę. Część sklepów tej sieci na początku września 2021 roku zyskała status placówek pocztowych, co umożliwia im handel ostatniego dnia tygodnia.

Sieć zamierza wynagrodzić dodatkowo niedzielną pracę kasjerów i magazynierów. „Lidl Polska, doceniając zaangażowanie swoich pracowników, oferuje im dodatkowe benefity, które przysługują za pracę w niedziele” – czytamy w komunikacie.

Bonus za pracę w niedziele

 Od października wszyscy pracownicy sklepów i magazynów, którzy pracują w niedziele, otrzymają gratyfikację w postaci dodatku do wynagrodzenia – poinformował Lidl, który na bonusy dla pracowników przeznaczy łącznie 7 mln złotych.

 

Jak podaje sieć, każdemu pracownikowi, którzy przyjdzie do pracy w niedziele, przysługuje dzień wolny do odbioru.

Decyzję o otwarciu sklepów w niedziele podjęliśmy jako jedna z ostatnich sieci ze względu na działania konkurencji, jednak teraz jako jedni z pierwszych wypłacamy dodatek finansowy za tę pracę. Doceniamy ogromną mobilizację i zaangażowanie naszych pracowników, za co bardzo im dziękujemy 

Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR w Lidl Polska

Lidl poinformował, że dodatek będzie wypłacony pracownikom bez względu na wymiar etatu czy staż pracy. Sieć zastrzegła też, że bonus będzie obowiązywał do końca lutego 2022 r. „lub do wejścia w życie nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta”. Rząd może bowiem pokrzyżować niedzielne plany handlowców.

Zakaz handlu w niedziele zaostrzony? Koniec z udawaniem poczty

Być może jedynie kwestią czasu jest ponowne zamknięcie sklepów w niedzielę. Sejm przyjął nowelizację ustawy o zakazie handlu, która wprowadzi surowsze przepisy. To odpowiedź na furkę w prawie, która umożliwia sklepom takim jak Biedronka, Lidl czy Kaufland, handlować w niedzielę. Coraz więcej punktów handlowych zamieniło się w „placówki pocztowe”. Wystarczy, że sklep umożliwił klientom nadawanie i odbieranie przesyłek. Rząd chce jednak w praktyce usunąć ten wyjątek.

W jaki sposób? Sklep zamieniający się w „placówkę pocztową”, by móc prowadzić handel w niedzielę, będzie musiał udowodnić, że wpływy z usług pocztowych stanowią przynajmniej połowę wszystkich przychodów. W praktyce oznacza to, że większość sieci, które skorzystały z tego wyjątku (  a jest ich przynajmniej kilkanaście), znów będą zamknięte w niedzielę.

RadioZET.pl/mat.pras