Zamknij

ZUS wypłacił pierwsze dodatki solidarnościowe

25.06.2020 12:45
Dodatek solidarnościowy. ZUS wypłacił 20 mln złotych
fot. Shutterstock/CatwalkPhotos (ilustracyjne)

Dodatek solidarnościowy wpłynął już na konta 17 tysięcy osób – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jakie trzeba spełnić warunki, by otrzymać świadczenie?

Dodatek solidarnościowy to nowe świadczenie, którego wypłata ma wesprzeć finansowo osoby, które przez koronakryzys straciły pracę. ZUS wypłaci 1400 złotych za każdy miesiąc: czerwiec, lipiec i sierpień. 

Na konta beneficjentów już wpłynęło ponad 20 milionów złotych z tytułu dodatku solidarnościowego. O świadczenie mogą ubiegać się wszyscy, którzy po 15 marca 2020 roku stracili pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19.

Ruszyły wypłaty dodatku solidarnościowego. Wciąż można składać wnioski

ZUS przekazał nowe informacje na temat dodatki solidarnościowego. 17 tysięcy osób już otrzymało pieniądze, a ZUS planuje kolejne wypłaty.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie? Wnioski mogą składać osoby, które straciły pracę i które łącznie przez 60 dni 2020 roku podlegały ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę.

Zobacz także

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

ZUS zastrzegł, że zgodnie z ustawą, wniosek można złożyć tylko przez internet. Służy do tego Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Tam można znaleźć wniosek o symbolu EDS, wypełnić go i podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.

Informację o przyznanym dodatku beneficjenci znajdą na profilu Ubezpieczonego w zakładce „Dokumenty i wiadomości”  w skrzynce odbiorczej. Tam też ZUS opublikuje ewentualną decyzję odmowną. Jeśli ZUS jednak pozytywnie rozpatrzy wniosek, pieniądze trafią na konto bezrobotnego w ciągu 7 dni od chwili wydania decyzji.

RadioZET.pl