Zamknij

Dodatek solidarnościowy. Jak złożyć wniosek do ZUS-u?

22.06.2020 11:55
Dodatek solidarnościowy. Wniosek ZUS PUE. Jak dostać 4200 zł?
fot. Grabowski Foto/Shutterstock (ilustracyjne)

Do ZUS można składać wnioski o wypłatę dodatku solidarnościowego. W sumie można otrzymać 4200 zł. Kto możne liczyć na te pieniądze? 

Dodatek solidarnościowy to najnowszy pakiet pomocowy dla Polaków, którzy zmagają się ze skutkami kryzysu podczas pandemii koronawirusa. Ustawę w tej sprawie w sobotę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Już w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpoczął zbieranie wniosków o wypłatę najnowszego świadczenia. 

Dodatek solidarnościowy. Wniosek

O dodatek solidarnościowy mogą wnioskować osoby, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu pandemii. - Świadczenie wynosi 1400 złotych i można je pobierać maksymalnie przez 3 miesiące – podkreśliła Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zobacz także

ZUS według Uścińskiej jest już w pełni gotowy do obsługi wypłat dodatku solidarnościowego. - Przyjęliśmy już blisko 1,5 tys. wniosków – poinformowała.

Przypomniała, że o to świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

- Dzięki temu szybko będziemy mogli wypłacić środki – podkreśliła Uścińska. Dodała, że w razie potrzeby do dyspozycji są pracownicy ZUS, którzy pomogą w zakładaniu profili na PUE.

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 roku pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Zobacz także

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 złotych miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia bieżącego roku. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek

Gertruda Uścińska

Co ważne – dodała – świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy.

Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składka zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa – przypomniał ZUS.

Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia. Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS. W razie pozytywnego rozpatrzenia wniosku dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. 

RadioZET.pl/PAP