Zamknij

Dodatek solidarnościowy za lipiec. Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

31.07.2020 13:24
Dodatek solidarnościowy za lipiec - wnioski
fot. Wojtek Laski/East News

31 lipca mija termin na złożenie wniosku o dodatek solidarnościowy za lipiec. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podsumowało ostatnie wypłaty.

Dodatek solidarnościowy to najnowsza forma wsparcia dla osób, które przez koronakryzys straciły pracę. Resort pracy przypomina, że wciąż można otrzymać świadczenie za lipiec, choć zostało niewiele czasu na złożenie wniosku.

Wsparcie w wysokości 1400 złotych miesięcznie przysługuje osobom, które przez koronakryzys straciły pracę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie też wypłacał świadczenia za sierpień. Łącznie można jeszcze zyskać 2800 złotych.

Dodatek solidarnościowy. Wypłacono 166 mln złotych

- Do tej pory wypłacono 166 mln zł w ramach dodatku solidarnościowego dla osób, które w następstwie COVID-19 utraciły pracę – podało MRPiPS. Wnioski o przyznanie wsparcia za lipiec włącznie można składać do piątku.

Świadczenia w kwocie 1400 złotych będą wypłacane także w sierpniu – przypomniał resort pracy.

Zobacz także

Dodatek solidarnościowy. Wnioski, zasady, terminy

Dodatek solidarnościowy w kwocie 1400 złotych miesięcznie mogą ubiegać się zarówno zarejestrowani w urzędzie pracy bezrobotni, jak i osoby, które utraciły pracę już w wyniku epidemii, po 15 marca tego roku.

Zobacz także

Wniosek o dodatek solidarnościowy można złożyć do 31 sierpnia 2020 roku. MRPiPS przypomina jednak, że świadczenie zostanie przyznane najwcześniej za miesiąc, w którym został złożony wniosek. Oznacza, że składając wniosek jeszcze w piątek, będzie można otrzymać wsparcie za dwa miesiące: lipiec i sierpień.

Warunkiem otrzymania 1400 złotych każdorazowo za lipiec i sierpień jest złożenie wniosku w ZUS i podleganie ubezpieczeniom społecznym przez łączny okres 60 dni w 2020 roku. O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony wygasła po tym terminie. Co istotne, komornik nie będzie mógł dokonać potrącenia z dodatku solidarnościowego.

Aby otrzymać dodatek solidarnościowy należy złożyć odpowiedni wniosek elektronicznie przez portal Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

RadioZET.pl/PAP