Zamknij

Dodatek solidarnościowy. Maląg: nadal można składać wnioski

30.07.2020 11:07
Dodatek solidarnościowy za lipiec i sierpień. Terminy, zasady, wniosek
fot. Pawel_Brzozowski/Shutterstock (ilustracyjne)

- Dodatek solidarnościowy nadal wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Zostało niewiele czasu na złożenie wniosku.

Dodatek solidarnościowy to najnowsza forma wsparcia dla osób, które przez koronakryzys straciły pracę. Szefowa resortu pracy Marlena Maląg przypomniała, że wciąż można otrzymać świadczenie za lipiec, choć zostało niewiele czasu na złożenie wniosku.

- Składając wniosek o dodatek solidarnościowy do końca lipca można otrzymać wsparcie także i za ten miesiąc - podkreśliła minister Marlena Maląg.

Dodatek solidarnościowy za lipiec. Wnioski tylko do końca miesiąca

Dodatek solidarnościowy to wyczekiwane przez Polaków świadczenie wypłacane w związku z epidemią koronawirusa. O nowe świadczenie mogą ubiegać się zarówno zarejestrowani w urzędzie pracy bezrobotni, jak i osoby, które utraciły pracę już w wyniku epidemii, po 15 marca tego roku.

Marlena Maląg podkreśliła w rozmowie z PAP, że "inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy, dodatek solidarnościowy, to gest solidarności i wyraz troski o osoby, które straciły pracę w wyniku epidemii". Dodała, że dotychczas wypłacone zostały świadczenia na łączną kwotę 166 mln zł.

Zobacz także

Warunkiem otrzymania 1400 złotych każdorazowo za lipiec i sierpień jest złożenie wniosku w ZUS i podleganie ubezpieczeniom społecznym przez łączny okres 60 dni w 2020 roku. O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony wygasła po tym terminie. Co istotne, komornik nie będzie mógł dokonać potrącenia z dodatku solidarnościowego.

Nadal można złożyć wniosek o świadczenie za lipiec. Termin mija końcem miesiąca. Sam dodatek solidarnościowy przysługuje do 31 sierpnia tego roku i można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

Dodatek solidarnościowy a zasiłek dla bezrobotnych

Nowe świadczenie przysługuje również bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji. Jeśli jednak ZUS wypłaci np. zasiłek dla bezrobotnych w miesiącu, od którego beneficjentowi przysługuje już nowe świadczenie, to wypłacony dodatek solidarnościowy będzie pomniejszony o kwotę otrzymanego zasiłku.

Zobacz także

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

RadioZET.pl/PAP