Zamknij

Dodatek solidarnościowy jeszcze w maju? Minister z rządu PiS wyjaśnia

14.05.2020 10:38
Dodatek solidarnościowy 2020. Od kiedy? Warunki
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Jeszcze w maju może zostaw wprowadzony tzw. dodatek solidarnościowy - zapowiedział minister w kancelarii premiera Łukasz Schreiber. Ta propozycja prezydenta Andrzeja Dudy ma pomóc osobom, które straciły pracę podczas pandemii koronawirusa.

Dodatek solidarnościowy to pomysł prezydenta Andrzeja Dudy, który walczy o reelekcję. Jego zdaniem rząd powinien wprowadzić specjalne świadczenie w wysokości 1200 zł przez trzy miesiące, bez względu na zasiłek dla bezrobotnych, dla osób, które zostały bezrobotne w czasie walki z wirusem SARS-CoV-2. Szereg rządowych restrykcji spowodowało praktyczne "zamrożenie" gospodarki w całych branżach - najbardziej ucierpiał rynek turystyczny, transportowy, gastronomiczny czy eventowy. 

O tym, czy jest szansa na realizację pomysłu prezydenta mówił w czwartek w Radiu Plus Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Dodatek solidarnościowy. Od kiedy?

Poinformował, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracują nad tą propozycją. - Myślę, że jest szansa na wprowadzenie jakieś formy takiego dodatku, tak, jak to postuluje pan prezydent - mówił.

Zobacz także

Jak dodał, szczegóły zostaną przedstawione "niebawem" i "jest szansa", że dodatek zostanie wprowadzony jeszcze w maju.

Schreiber przyznał też, że nie sądzi, aby poprawka Senatu do nowelizacji tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 podnosząca zasiłek dla bezrobotnych do kwoty 1800 zł mogła uzyskać akceptację Sejmu. - Ja w każdym razie za nią nie zagłosuję - oświadczył.

Podczas swojej konferencji programowej prezydent Duda 1 maja oświadczył, że zasiłek dla bezrobotnych powinien zostać podniesiony do 1300 zł i wypłacany wszystkim tym, którzy stracą pracę w dobie koronawirusa. Do tej pory rząd Mateusza Morawieckiego nie odniósł się jasno do tej deklaracji poza komentarzem, że trwają analizy nad możliwością podwyższenia zasiłku dla bezrobotnych. 

Według prognoz rządowych analityków i niezależnych ekonomistów, na koniec 2020 roku możemy mieć w Polsce około 10 proc. stopę bezrobocia. Obecnie wynosi ona lekko ponad 5 proc.

RadioZET.pl