Zamknij

Dodatek osłonowy. Projekt pojawi się jeszcze w grudniu

03.12.2021 10:57
Kiedy dodatek osłonowy
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Dodatek osłonowy, czyli nowe świadczenie dla rodzin będące rekompensatą za zwiększone przez inflację koszty życia, ma zacząć obowiązywać jeszcze w grudniu 2021 roku.

Tarcza antyinflacyjna to rządowa odpowiedź na rekordowo wysoką inflację. Główny Urząd Statystyczny potwierdził, że wzrost cen w listopadzie 2021 roku wyniósł 7,7 proc.

Pakiet pomocowy zakłada obniżkę podatków na energię, gaz i paliwo, a także wypłatę świadczeń w postaci dodatku osłonowego. W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano założenia projektu.

Dodatek osłonowy. Znamy założenia projektu

Jeszcze w grudniu Rada Ministrów chce przyjąć projekt ustawy o dodatku osłonowym. Jak czytamy w uzasadnieniu opublikowanym w wykazie prac legislacyjnych „regulacja stanowi mechanizm ochronny w kontekście obserwowanego nie tylko na krajowym, ale i unijnym rynku wzrostu cen energii elektrycznej i gazu ziemnego”.

 Sytuacja ta powoduje obawę przed obniżeniem stopy życiowej, zwłaszcza w stosunku do gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym oraz gospodarstw domowych o niskich dochodach, ponieważ koszty energii pochłaniają znaczną część budżetów domowych ich mieszkańców 

czytamy w uzasadnieniu

Ponad 6 milionów gospodarstw domowych będzie mogło ubiegać się o wsparcie w pokryciu części kosztów energii oraz w pokryciu powiązanych z nimi rosnących cen żywności.

Resort klimatu i środowiska, odpowiedzialny za przygotowanie projektu ustawy o dodatku osłonowym, niebawem ma przedstawić projekt, który ma zacząć obowiązywać jeszcze w bieżącym roku.

Ustawa ma doprecyzować, kto dokładnie będzie mógł ubiegać się o wsparcie. Wstępne kryteria zaprezentował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na temat tarczy antyinflacyjnej.

Według wstępnych zapowiedzi rządu dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach i będzie to 400-1150 zł w zależności od liczebności rodziny:

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

RadioZET.pl