Zamknij

Dodatek osłonowy. Kiedy ruszą dopłaty i kto skorzysta?

25.11.2021 21:25
Dodatek osłonowy. Kto i ile dostanie
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dodatek inflacyjny dla rodzin z najniższymi dochodami wyniesie nawet 1150 zł w skali roku. Oto sposób rządu na wsparcie Polaków w czasach drożyzny.

Dodatek inflacyjny, który jest częścią zaprezentowanej przez rząd tarczy antyinflacyjnej, to popularny sposób wsparcia obywateli w czasach drożyzny także na Zachodzie.

Francuski rząd „rozda” obywatelom z najniższym dochodem po 100 euro miesięcznie. Ile będzie wynosił dodatek proponowany przez  polski rząd?

Dodatek osłonowy. Kto i ile dostanie?

Tarcza antyinflacyjna poza obniżką podatków zakłada także wypłatę tzw. dodatków osłonowych, które mają być wsparciem wobec szalejącej inflacji. Jak zapewnił rząd, to forma rekompensaty za większe wydatki związane ze wzrostem cen energii, paliw i żywności.

Kto może liczyć na wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe. Jednoosobowe gospodarstwo z dochodem do 2100 zł brutto może liczyć na 400 zł dopłaty w skali roku. W przypadku rodzin do trzech osób bierze się pod uwagę dochód do 1500 zł miesięcznie na osobę, wówczas wsparcie to 600 zł na rok.

Dopłata w wysokości 850 zł w skali roku przewidziana jest dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie. Jeśli w gospodarstwie domowym jest 6 osób lub więcej, a na każdą z nich przypada 1500 złotych miesięcznie, to dopłata roczna wyniesie 1150 zł.

Rząd szacuje, że z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 6,8 mln gospodarstw domowych. Obowiązywać będzie zasada „złotówka za złotówkę”, co oznacza, że o tyle, o ile próg dochodowy będzie przekroczony, o ile skromniejsze będzie rządowe wsparcie.

Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r. 

Podobną wizję wsparcia obywateli wobec szalejącej inflacji ma Francja. Tamtejszy parlament opowiedział się za ustawą zakładającą wypłaty po 100 euro miesięcznie dla najmniej zarabiających obywateli. 38 milionów podatników we Francji otrzyma przelew w wysokości 100 euro miesięcznie. Wsparcie przysługiwać będzie zarówno pracownikom, jak i przedsiębiorcom, emerytom, osobom pobierającym świadczenia socjalne, a także bezrobotnym.  

RadioZET.pl/PAP/gov.pl