Zamknij

Dodatek osłonowy poszerzony. Będzie jak 14. emerytura

30.11.2021 14:59
Mateusz Morawiecki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Dodatek osłonowy, czyli świadczenie pieniężne mające chronić Polaków przez coraz większą drożyzną, został poszerzony i objęty znaną z 14. emerytury zasadą „złotówka za złotówkę”. Dzięki temu środki trafią do 6,8 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Tarcza antyinflacyjna jest ciągle modyfikowana przez rząd. Do zapowiedzianej już obniżki podatku VAT i akcyzy na prąd elektryczny i gaz ziemny w pakiecie znajdzie się analogiczne rozwiązania dla ciepła, co ma być szczególnie ważne w sezonie grzewczym.

Zmiany wprowadzono także w dodatku osłonowym, początkowo znanym jako bon energetyczny. Pieniądze, które mają zrekompensować wzrost cen, trafią do znacznie szerszego grona Polaków. Stanie się to jednak kosztem obniżenia wysokości świadczenia dla nowej grupy odbiorców.

Tarcza antyinflacyjna. Dodatek osłonowy z kryterium dochodowym i zasadą „złotówka za złotówkę”

Inflacja w listopadzie 2021 wyniosła według szybkiej kalkulacji GUS 7,7 procent. To rekord XXI wieku, który będzie wyjątkowo boleśnie odczuwany podczas zakupów. Paliwo podrożało w ciąg roku o 36,6 procent – jednym z elementów tarczy ma być obniżenie akcyzy oraz zwolnienie paliw z podatku od sprzedaży detalicznej. Jacek Sasin obiecał, że dzięki temu cena litra benzyny lub oleju napędowego spadnie o około 20-30 groszy.

Drożyzna będzie obecna nie tylko na stacjach paliw, Polacy mają więc otrzymać od państwa specjalną rekompensatę w postaci dodatku osłonowego. Miał on wynosić, w zależności od liczebności danego gospodarstwa domowego i wysokości przychodów, od 400 zł do 1150 zł rocznie w pełnej kwocie.

Podczas konferencji na temat przyjęcia nowych elementów pakietu antyinflacyjnego premier Mateusz Morawiecki poinformował, że świadczenie zostanie poszerzone o niemal 2 mln gospodarstw domowych dzięki wprowadzeniu znanej z wypłat 14. emerytury zasady „złotówka za złotówkę”.

Obniża ona otrzymywane świadczenie o 1 zł za przekroczenie wyznaczonego kryterium dochodowego o 1 zł. Jeśli w jednoosobowym gospodarstwie domowym, dla którego limit dochodów wyznaczono na 2100 zł, zarobki wynoszą 2200 zł, to zamiast pełnej kwoty 400 zł należeć się będzie dodatek osłonowy w wysokości 300 zł.

Dodatek ma być wypłacany w dwóch ratach w 2022 roku, wysokość świadczenia to pomoc, jaka przysługiwać będzie w skali roku.

RadioZET.pl