Zamknij

Dodatek osłonowy. Kiedy zaczną się wypłaty?

03.12.2021 21:38
Mateusz Morawiecki
fot. Krystian Maj/KPRM

Projekt ustawy o dodatku osłonowym ma być gotowy jeszcze w grudniu 2021 roku – zadeklarował rząd. Możliwe, że na pierwsze wypłaty świadczeń trzeba będzie jednak czekać długie  miesiące: z wcześniejszych wypowiedzi polityków wynika, że pieniądze mogą zacząć trafiać do beneficjentów nawet w marcu 2022 roku.

Tarcza antyinflacyjna przyniesie przede wszystkim tymczasowe obniżki akcyzy i podatku VAT na prąd elektryczny, gaz ziemny i ciepło systemowe. Paliwa doczekają się niższej akcyzy oraz zwolnienia z podatku handlowego. Ma to zaowocować przedświąteczną obniżką cen benzyny oraz oleju napędowego o 20-30 groszy. Gdyby jednak rząd był konsekwentny i zredukował także stawkę VAT na paliwa, to na dystrybutorach pojawiłaby się nawet cena 4,80 zł za litr.

Niższe podatki będą obowiązywać tylko w pierwszym kwartale 2022 roku, wysokie ceny będą straszyć przez cały rok. Z tego powodu powstanie dodatek osłonowy, który ma trafić do  łącznie 6,8 mln gospodarstw domowych. Poznaliśmy już jego wysokość, wciąż jeszcze nie ma jednak informacji o tym, kiedy pieniądze zaczną trafiać do beneficjentów. Mamy tylko wskazówki, że nie należy spodziewać się tego w grudniu 2021 roku, mało prawdopodobny jest także start świadczenia w styczniu. Pierwsza rata – dodatek osłonowy ma być wypłacany w dwóch transzach – może trafić do Polaków nawet dopiero w marcu 2022. Albo jeszcze później.

Dodatek osłonowy będzie przyjęty w grudniu 2021. Pieniądze dopiero w marcu 2022?

Wysokość dodatku osłonowego będzie zależeć od liczebności gospodarstwa domowego oraz dochodów na jednego mieszkańca. Osoby mieszkające same mogą liczyć na 400 zł w ciągu roku, o ile nie zarabiają więcej niż 2100 zł.

Gospodarstwa domowe składające się z 2 do 3 mieszkańców mogą otrzymać 600 zł, o ile dochód na osobę nie przekracza 1500 zł. 850 zł przyznawane będzie gospodarstwom domowym liczącym 4-5 osób (próg dochodowy wynosi także 1500 zł na osobę), liczniejsze mogą liczyć na kwotę 1150 zł (przy zachowaniu identycznego jak we wcześniejszym przypadku progu).

Dodatek osłonowy wskutek decyzji o jego poszerzeniu będzie wypłacany jak 14. emerytura: obowiązywać będzie zasada „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że gospodarstwa domowe, które przekraczają podane wyżej kryterium dochodowe, nie stracą prawa do całego świadczenia, lecz tylko do jego części. Wypłacane pieniądze będą pomniejszane o kwotę, o jaką dochody na osobę przekraczają wskazany przez rząd próg, aż do momentu, w którym w ramach dodatku należeć się będzie 0 zł.

Gdy idea dodatku osłonowego była jeszcze przez rząd doprecyzowana, przed publiczną prezentacją programu, wicepremier Henryk Kowalczyk zdradził w TVN 24, kiedy można spodziewać się startu wypłat.

Rekompensaty mogą zacząć być wypłacane od 1 stycznia, ale równie dobrze można je wprowadzić i w lutym lub marcu z mocą od 1 stycznia. (…) Jeśli cena prądu spowoduje duży ubytek w jego budżecie, to wtedy otrzyma częściową rekompensatę.

Henryk Kowalczyk

Przewidziana w tarczy antyinflacyjnej obniżka akcyzy i VAT oznaczać będzie wielomiliardowy spadek przychodów budżetowych. Do tego gdy zredukowane tymczasowo stawki wrócą do zwyczajowej wysokości od 1 kwietnia 2022, rachunki za prąd i gaz wyraźnie wzrosną.

Z praktycznego punktu widzenia więcej sensu ma przekazanie pieniędzy mających rekompensować drożyznę wywołaną przez wysoką inflację właśnie wtedy, gdy w finanse gospodarstw domowych uderzą opóźnione przez tarczę antyinflacyjną podwyżki. Pierwsza rata mogłaby zostać przekazana w kwietniu 2022 roku (w marcu realizowana będzie wypłata 13. emerytury, co zapewni dodatkowe środki seniorom), albo nawet w czerwcu 2022, na chwilę przed spodziewanymi wydatkami wakacyjnymi. Druga – w grudniu 20022, przed świętami, żeby pomóc w tradycyjnych zakupach.

RadioZET.pl