Zamknij

ZUS wypłacił prawie 100 mln zł na dodatki solidarnościowe

08.07.2020 12:56
Dodatek Solidarnościowy. ZUS. Jak złożyć? Wypłacono prawie 100 mln zł
fot. Wojtek Laski/East News (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypłacił do tej pory 92,4 mln zł w ramach dodatku solidarnościowego. Prawo do dodatku w wysokości 1400 zł przysługuje osobom, które po 15 marca 2020 r. straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu pandemii koronawirusa.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że stopa bezrobocia w Polsce do końca 2020 roku może wzrosnąć nawet 10 proc. Dla przeciwdziałania kryzysowi na rynku pracy rząd zdecydował się na wprowadzenie dodatku solidarnościowego, który ma zrekompensować bezrobotnym nagłą utratę zatrudnienia w ostatnich miesiącach.

Z danych ZUS wynika, że do tej pory wpłynęło ponad 82 tys. wniosków w tej sprawie. Zakład wypłacił dodatki solidarnościowe dla prawie 72 tys. wnioskodawców.

Dodatek solidarnościowy. Zasady

- Dodatek solidarnościowy jest wypłacany w ekspresowym tempie. Staramy się realizować nasze hasło: dziś wniosek jutro wypłata świadczenia. Zrealizowaliśmy 87 procent wniosków. Z naszych danych wynika, że najczęściej o środki wnioskują kobiety - 59 procent Jeśli chodzi o podział wiekowy to najwięcej wniosków składają osoby w wieku od 26 do 35 lat - podkreśliła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zobacz także

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 roku pracodawca z powodu pandemii koronawirusa rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Zobacz także

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS.

RadioZET.pl/mat. prasowe