Zamknij

Dobry start. Wnioski o 300 plus tylko do końca listopada

07.11.2019 07:00
Dobry start. Dla kogo 300 plus? Wnioski tylko do 30 listopada
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Tylko do 30 listopada można składać wnioski o wypłatę świadczenie Dobry start, czyli 300 złotych na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

300 plus, jak potocznie nazywany jest rządowy program wypłaty środków na wyprawkę szkolną, może objąć wsparciem 4,6 mln uczniów.

Około 400 tys. uczniów czeka na wyprawkę

Do końca września wpłynęło 3,1 mln wniosków o przyznanie świadczenia. 300 plus otrzymało dotąd 4,2 mln dzieci – podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To oznacza, że pieniądze mogą jeszcze otrzymać rodzice około 400 tys. uczniów.

Zobacz także

– Drodzy rodzice, tylko do końca listopada możecie złożyć wniosek o świadczenie Dobry start, czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. Jeśli tego nie zrobicie, pieniądze zwyczajnie przepadną. Nie ma na co czekać – gorąco zachęcam do złożenia wniosku jak najszybciej – przekazała Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Przypomniała, że w tym roku w programie wprowadzono kilka zmian. Świadczenie przysługuje obecnie również uczniom szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

Co ważne, w ich przypadku wnioski o świadczenie można składać wyłącznie drogą tradycyjną na przykład podczas osobistej wizyty w urzędzie lub droga pocztową.

Bożena Borys-Szopa

Ponadto w ubiegłym roku wnioski online o 300 plus można było składać poprzez kanały bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia. Obecnie doszedł do tego Portal Usług Elektronicznych ZUS.

Zobacz także

Dobry start. Dla kogo?

Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat.

Od 1 sierpnia o świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

Dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentów.

Wniosek można złożyć w formie pisemnej – w urzędzie lub pocztą – oraz elektronicznie przez portal empatia.mrpips.gov.pl, bankowość elektroniczną lub PUE ZUS.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP