Zamknij

Dobry start. Od 1 sierpnia także dla uczniów szkół policealnych

31.07.2019 09:23
Dobry start 300 wniosek online. Od 1 sierpnia także dla uczniów szkół policealnych i dla dorosłych
fot. Monkey Business Images/Shutterstock (ilustracyjne)

Od 1 sierpnia wchodzą w życie zmiany w programie Dobry Start. Od czwartku jednorazowe świadczenie 300 złotych będzie obejmowało również uczniów szkół policealnych i dla dorosłych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Dobry Start, potocznie nazywany 300 plus, będzie przysługiwał większej liczbie osób. 

300 plus — kto dostanie?

Od 1 sierpnia o świadczenie można się starać także na uczniów szkół policealnych i dla dorosłych, którzy nie przekroczyli 20. roku życia. W przypadku osób niepełnosprawnych próg jest zwiększony do 24. roku życia.  

Zobacz także

Zmiany przyjęto na początku lipca tego roku w ramach rozporządzenia Rady Ministrów. 

300 plus — wnioski

O 300 plus na uczniów szkół policealnych i dla dorosłych można się starać tylko drogą papierową od czwartku, składając wypełniony wniosek w urzędzie. Tymczasem w przypadku innych uczniów można było składać wnioski online od 1 lipca. Dlaczego?

Brak jest bowiem możliwości, w trakcie rozpoczynającego się od 1 lipca 2019 r. okresu składania wniosków drogą elektroniczną, zmiany kreatorów bankowych w celu umożliwienia, za pomocą bankowości elektronicznej, złożenia wniosków o świadczenie dobry start dla wyżej wskazanych osób” – tłumaczono w projekcie rozporządzenia.

Zobacz także

„Istotne jest jednak, że bardzo wiele wniosków o świadczenie Dobry Start zostało/zostanie prawidłowo złożonych przed 1 sierpnia 2019 r. drogą elektroniczną i niejednokrotnie może okazać się, że są to wnioski na dzieci, które w roku szkolnym 2019/2020 uczą się/będą uczyć się w szkołach dla dorosłych lub szkołach policealnych – nauka w takich szkołach, według wskazanego wyżej stanu prawnego obowiązującego od 1 sierpnia 2019 r., jak najbardziej daje prawo do świadczenia” – podkreśliło Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. 

W takiej sytuacji nie trzeba składać ponownego wniosku papierowego o 300 plus.

Świadczenie Dobry Start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.

300 plus — koszty

Od 1 do 29 lipca złożono 1,52 mln wniosków online o wypłatę świadczenia Dobry Start. O 300 plus można się starać do 30 listopada.

– To 300 złotych, które może być przeznaczone na zakup nowego plecaka, piórnika, stroju czy butów sportowych, zajęcia dodatkowe. Jest pełna dowolność, rodzice najlepiej wiedzą, na co wydać te pieniądze – mówiła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W ubiegłym roku, czyli pierwszym roku działania programu, wypłacono łącznie 4,408 mln świadczeń Dobry Start. Oznacza to, że o świadczenie wnioskowali niemal wszyscy uprawnieni.

W ubiegłym roku program kosztował 1,322 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl