Zamknij
Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce

300 plus. Rząd planuje rozszerzyć program Dobry start

05.07.2019 13:05
Dobry start 2019. Rząd planuje rozszerzyć świadczenie 300 plus. Dla kogo?
fot. Gov.pl

Rząd planuje zmiany w programie świadczeń na wyprawkę szkolną Dobry start. Według projektu nowelizacji pieniądze mają być wypłacane również dla uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

300 plus, jak potocznie nazywane jest świadczenie Dobry start, przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia.

Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

300 plus — dla kogo?

Na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano projekt rozporządzenia, które ma zmienić zasady przyznawania świadczenia 300 plus. 

Zobacz także

Świadczenie to będzie przysługiwać także na uczniów szkół dla dorosłych i policealnych, tym samym każdy uczeń, bez względu na typ szkoły, objęty będzie świadczeniem” – podkreślono w projekcie.

Jednocześnie nie ulegną zmianie kryteria wiekowe programu Dobry start.

Należy podkreślić, że ta zmiana nie powoduje żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które przysługuje świadczenie – wciąż świadczenie przysługiwać będzie, co do zasady, na uczące się w szkole dzieci w wieku do ukończenia 20 r. życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do ukończenia 24 r. życia” – dodano w projekcie. 

Nowelizacja 300 plus Dobry strat
fot. KPRM

Zobacz także

Obecnie wnioski o świadczenie Dobry start, obok drogi tradycyjnej (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub drogą pocztową), można składać drogą elektroniczną przez bankowość elektroniczną oraz portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Projekt dodatkowo wprowadza możliwość składania wniosków za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnianego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS)” – wskazano. 

300 plus — zasady

To 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,6 miliona uczniów.

Wniosek o świadczenie Dobry start – podobnie jak wniosek o świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500 plus – można składać online od 1 lipca przez stronę empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną oraz od 1 sierpnia także drogą tradycyjną (w formie papierowej). 

Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24BiS.pl

Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce
Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce