Zamknij

Dobry start. Część rodziców nie może złożyć wniosków

04.07.2019 14:03
Dobry start 2019. 300 plus. Część rodziców nie może złożyć wniosków. Dla kogo?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Cześć rodziców powinna wstrzymać się ze złożeniem wniosku o wypłatę 300 plus. Dotyczy to gmin, w których jeszcze nie zakończyły się rekrutacje od szkół — podał „Dziennik Gazeta Prawna”. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Dobry start, czyli rządowy program świadczeń na wyprawkę szkolną dla uczniów, jest dostępny od 1 lipca.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od poniedziałku złożono ponad 700 tys. wniosków o 300 plus. 

Zobacz także

Jak podał „DGP”, nie wszyscy rodzice mogą składać wnioski o przyznanie świadczenia. Powód? W dokumentacji należy wpisać nazwę szkoły, do jakiej uczeń będzie chodził od nowego roku szkolnego. Cześć rodziców nadal tego nie wie, ponieważ nie zakończyła się rekrutacja do szkół średnich we wszystkich gminach.

Co zrobić w tej sytuacji?

– Rodzice pytają nas, co w takiej sytuacji powinni robić, więc tłumaczymy im, aby na razie nie wysyłali wniosku, tylko poczekali, aż będą mieli pewność, gdzie będzie uczyć się od września ich dziecko – podkreśliła Magdalena Rynkiewicz-Stępień, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu, cytowana przez „DGP”.

Problemy z rekrutacją w wielu gminach są spowodowane tzw. podwójnym rocznikiem. Od września w szkołach średnich spotkają się absolwenci ostatnich klas zlikwidowanych gimnazjów i ośmioklasowych szkół podstawowych.

Zobacz także

Dobry start — wnioski

Od początku lipca drogą internetową można także złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł z programu Dobry Start.

Przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat.

Wnioski można składać online za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PAP