Zamknij

Restauracje będą zamknięte do odwołania. Jest rozporządzenie

03.11.2020 07:59
Do kiedy zamknięte restauracje? Jest rządowe rozporządzenie
fot. Ralf Liebhold/Shutterstock (ilustracyjne)

Restauracje i puby będą zamknięte nie przez dwa tygodnie, ale do odwołania. Rząd Mateusza Morawieckiego zmienił zasady obostrzeń dla lokali gastronomicznych.

Nowe obostrzenia podczas pandemii koronawirusa rząd Mateusza Morawieckiego wprowadza od kilku tygodni. Jedną z restrykcji jest zamknięcie lokali gastronomicznych - restuaracji, pubów, barów czy kawiarni - dla gości i wydawanie posiłków tylko na wynos. Taka decyzja została ogłoszona 23 października.

- Restauracje, puby i kawiarnie nie będą mogły prowadzić działalności jak do tej pory. Będą mogły tylko serwować dania na wynos. Te obostrzenia wprowadzamy na razie na dwa tygodnie, ale z możliwością przedłużenia - mówił wówczas premier Morawiecki. W poniedziałek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw nowe rządowe rozporządzenie, które zmienia zasady zamknięcia restauracji.

Restauracje zamknięte do odwołania

Z opublikowanego dokumentu wynika, że do odwołania przedsiębiorcy, których działalność polega na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu, a także działalności związanej z konsumpcją i podawaniem napojów, jest "dopuszczalne wyłącznie w przypadku realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu".

Zobacz także

W skrócie - lokale gastronomiczne będą zamknięte dla gości do odwołania, a nie na dwa tygodnie jak zapowiadał pod koniec października premier. Dokładnie chodzi o przedsiębiorców, którzy prowadzą firmę oznaczoną w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.10.A - są to m.in. restauracje, kawiarnie, restauracje typu fast food, bary mleczne, bary szybkiej obsługi, lodziarnie, pizzerie.

Branża gospodarcza może skorzystać z najnowszej tarczy antykryzysowej, która jest odpowiedzią na "zamrożenie" tej branży. Chodzi o zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe oraz dotacja bezzwrotna w wysokości 5 tys. zł. Jest to jednorazowa pomoc tylko na listopad, a skorzystać z niej mogą przedsiębiorcy, którzy zanotowali 40 proc. spadek przychodów w porównaniu do października i listopada ubiegłego roku.

Zobacz także

Restauracje i inne lokale gastronomiczne zamknięto podczas II fali pandemii koronawirusa nie tylko w Polsce. Wcześniej na podobny krok zdecydowały się rządy m.in. Francji i Belgii.

RadioZET.pl/PAP