Zamknij

Za nieudzielenie pracownikowi zaległego urlopu grożą kary

28.09.2020 13:38
Do kiedy wykorzystać zaległy urlop
fot. rainsoop/shutterstock (ilustracyjne)

Do kiedy wykorzystać zaległy urlop? Eksperci z Pracodawców RP przypominają, że 30 września jest ostatnim dniem na udzielenie pracownikom niewykorzystanych dni wolnych. W przeciwnym razie, pracodawcom grożą kary grzywny.

Niewykorzystany urlop to szczególnie w dobie pandemii problematyczna kwestia nie tylko dla pracowników, ale i pracodawców. Przed zatrudniającymi niełatwe zadanie udzielenia pracownikom urlopów, na co czas mają tylko do końca miesiąca.

Pracodawcy RP przypominają, że 30 września to ostatni dzień na udzielenie zaległego urlopu. Co istotne, wystarczy aby urlop rozpoczął się ostatniego dnia września.

Do kiedy wykorzystać zaległy urlop?

W świetle prawa, niewykorzystany urlop należy wykorzystać do 30 września kolejnego roku. Oznacza to, że niebawem minie czas na wykorzystanie zaległego urlopu z 2019 roku. Pracodawcy RP ostrzegają firmy: za nieudzielenie zaległych urlopów w terminie grożą kary.

Urlopowych zaległości nie powinien lekceważyć ani pracodawca, ani pracownik. Jak wszyscy wiedzą, kodeks pracy gwarantuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni - w zależności od stażu pracy pracownika 

ekspert ds. prawa pracy Katarzyna Siemienkiewicz

Ekspertka przypomina, że jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo, niewykorzystany urlop przechodzi na następny rok. Pracodawca musi udzielić pracownikowi takiego urlopu do 30 września. Czym grozi naruszenie przepisów?

Zobacz także

Wówczas, jak dodaje ekspertka, pracodawca może zapłacić karę od tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych. Pracodawcy RP wyjaśniają, że pracownik może być wysłany na urlop nawet wbrew swojej woli.

- Termin 30 września nie oznacza, że do tego momentu pracownik musi wykorzystać cały zaległy urlop. Wystarczy, że go zacznie. Wówczas nie zostaną naruszone przepisy prawa pracy – dodaje ekspertka.

RadioZET.pl/Pracodawcy RP