Zamknij

PIT-y można składać tylko do 1 czerwca

27.05.2020 10:32
Do kiedy pit? Resort finansów przypomina o terminach
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Do 1 czerwca bez żadnych konsekwencji można złożyć zeznania podatkowe za 2019 roku. Ministerstwo Finansów przypomina, jak można to zrobić podczas pandemii koronawirusa.

PIT-y można złożyć zarówno papierowo, jak i elektronicznie. Standardowo zeznania podatkowe do skarbówki można składać do końca kwietnia. Jednak z powodu na obostrzenia podczas pandemii koronawirusa resort finansów przedłużył możliwość składania PIT-ów do końca maja. Jednak 31 maja wypada w niedzielę, dlatego można to zrobić przez konsekwencji do 1 czerwca włącznie.

Dotyczy to wszystkich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

PIT-y do 1 czerwca. Zasady

Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 w internetowej usłudze Twój e-PIT zeznanie podatkowe zostało automatycznie zaakceptowane (jeśli wcześniej nie zostało złożone samodzielnie). Stało się tak 30 kwietnia - do tego dnia można było edytować wstępnie wypełnione przez skarbówkę zeznanie podatkowe w systemie Twój e-PIT.   

Zobacz także

Gdyby okazało się, że automatycznie zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to nadal zrobić zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie wypełniają i przesyłają zeznanie do urzędu skarbowego.

Po 30 kwietnia nadal można skorzystać z usługi i do 1 czerwca, poprzez opcję korekty deklaracji, która została automatycznie zaakceptowana, złożyć swój PIT. Składając korektę można w deklaracji zmienić wszelkie zawarte automatycznie informacje m.in. dane dotyczące ulg czy organizacji pożytku publicznego, której przekazujemy 1 proc. podatku.

Jeśli z rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to urząd skarbowy w terminie do 30 maja powiadomi o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji jest 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od 1 czerwca, będą naliczane odsetki.

PIT. Kiedy zwrot?

Warto również samemu sprawdzić czy z deklaracji automatycznie zaakceptowanej w usłudze Twój e-PIT nie wynika kwota podatku do zapłaty, a jeżeli tak wpłacić ją do 1 czerwca. To ostatni moment na rozliczenie PIT bez konieczności zapłaty odsetek.

Zobacz także

Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z rocznych zeznań pozostaje bez zmian. Podatnicy, którzy złożyli zeznanie podatkowe elektronicznie otrzymają zwrot nadpłaty do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Natomiast dla rozliczeń składanych papierowo termin ten wynosi 3 miesiące (90 dni).

1 procent podatku

Aplikacja e-Deklaracje również umożliwia złożenie zeznania PIT po 30 kwietnia. Są tam formularze dla osób fizycznych oraz dla przedsiębiorców, a także oświadczenie PIT-OP, za pomocą którego można przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Możesz złożyć zeznanie, jak i korektę. Pamiętaj! Jeśli wcześniej złożyłeś PIT albo zeznanie podatkowe zostało automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT, to kolejna deklaracja jest korektą.

Dzięki oświadczeniu PIT-OP podatnik może przekazać 1 proc. swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, łącznie ze wskazaniem celu szczegółowego. Może to zrobić poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub papierowo, składając oświadczenie do specjalnych urn zlokalizowanych we wszystkich urzędach skarbowych w Polsce.

Jednym z rozwiązań wprowadzonych tarczą antykryzysową jest wydłużenie terminu na przekazanie OPP 1 proc. podatku. W tym roku złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP po 30 kwietnia, nie później jednak niż do 1 czerwca oraz 30 czerwca 2020 w przypadku korekty zeznania, umożliwi przekazanie 1 proc. na rzecz wybranej OPP.

Zobacz także

Osoby, które chcą przekazać 1 zaznaczają to w zeznaniu. Jeżeli nie składają zeznania (emeryci/renciści) wówczas mogą skorzystać z oświadczenia PIT-OP. Korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłorocznego rozliczenia.

PIT w formie papierowej

Deklarację podatkową można złożyć także przez podatnika w formie papierowej w urzędzie skarbowym. Przekazanie dokumentów będzie wywoływało skutek prawny jako ważniejsze rozliczenie podatkowe, niż to zaakceptowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT. Dlaczego? Ponieważ będzie zawierała informacje posiadane przez rozliczającego się.

Istotne jest, że deklaracje PIT-37 i PIT-38 złożone po 30 kwietnia stanowią korekty tych zeznań zaakceptowanych automatycznie w usłudze Twój e-PIT. Błędnie wskazany cel złożenia deklaracji będzie weryfikowany przez urząd skarbowy i w razie potrzeby wyjaśniany z podatnikiem.

WAŻNE

Twój 1 procent może wiele zmienić! Wypełniając w zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej pomagasz! Wystarczy, że wpiszesz KRS Fundacji Radia Zet 0000127204

Istnieje również możliwość skorzystania z tymczasowego profilu zaufanego. To rozwiązanie uruchomione przez Ministerstwo Cyfryzacji podczas pandemii koronawirusa. Tymczasowy profil zaufany jest ważne 3 miesiące. Różni się od standardowego profilu zaufanego tym, że można go założyć bez konta w odpowiednim banku. Nie ma też konieczności potwierdzania profilu zaufanego w wyznaczonych punktach.

Resort finansów przypominał, że od 1 stycznia 2020 roku PIT (podobnie jak CIT i VAT) płacony jest do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowego (mikrorachunek podatkowy). Swój numer mikrorachunku możesz sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.

Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT, którym z zeznania wyjdzie kwota do zapłaty, będą mieli automatycznie dodany właściwy mikrorachunek. Mogą wpłacić podatek online bezpośrednio w usłudze.

RadioZET.pl/mat. prasowe