Zamknij

Do 2 lipca można składać wnioski do programu "Najem z dojściem do własności"

Olga Papiernik
21.05.2018 18:10
najem
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Od poniedziałku do 2 lipca mieszkańcy Poznania mogą składać wnioski w ramach programu „Najem z dojściem do własności". Program jest skierowany m.in. do osób, których nie stać na komercyjne czynsze za wynajem i nie mogą sobie pozwolić na kredyt.

Projekt to jeden z elementów miejskiego systemu mieszkaniowego. Nie jest skierowany do najuboższych, korzystających z pomocy społecznej. Odbiorcami programu są osoby, które mają źródło dochodów i perspektywy rozwojowe, ale nie stać ich na czynsz rynkowy lub nie chcą decydować się na kredyt hipoteczny - powiedział zastępca prezydenta Poznania Tomasz Lewandowski.

Biuro prasowe poznańskiego magistratu wskazało, że program "Najem z dojściem do własności" to odpowiedź na zapotrzebowanie średnio zarabiających poznaniaków szukających mieszkania. Dzięki propozycji Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego będą w stanie stosunkowo szybko wykupić wynajmowany lokal. Magistrat podkreślił, że w najbliższym czasie oddanych zostanie ponad tysiąc mieszkań, do których można się będzie od razu wprowadzić.

Nowe mieszkania powstaną na Strzeszynie - w rejonie ulic Koszalińskiej, Literackiej i Żołnierzy Wyklętych. Oddanie pierwszych lokali zaplanowano do końca tego roku. Natomiast mieszkania, do których nabór wniosków rozpoczął się w poniedziałek, zostaną oddane do użytku na przełomie 2019 i 2020 roku. Biuro prasowe poznańskiego magistratu podkreśliło, że poza mieszkaniami PTBS w okolicy powstanie również przedszkole, żłobek, przychodnia lekarska, lokale usługowe, place zabaw, siłownia zewnętrzna oraz mieszkania na wynajem w klasycznym systemie TBS.

Czynsz w ramach programu oszacowano na około 19 zł za m kw. Mieszkanie można będzie wykupić w 5-25 lat od podpisania umowy najmu.

Prezes PTBS Andrzej Konieczny zaznaczył, że "jedną z ważniejszych cech programu "Najem z dojściem do własności", jest to, że daje on uczestnikom wolność od kredytu zaciąganego na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, bo to PTBS bierze na siebie ciężar kredytobiorcy. Dzięki temu uczestnik ma większą możliwość realizacji swoich planów i potrzeb w innych obszarach życia - mówił.

Poznaniacy, którzy zdecydują się na udział w programie, po podpisaniu umowy z PTBS będą musieli uiścić wpłatę partycypacyjną w wysokości 30 proc. kosztów budowy mieszkania. Kolejną część kosztów - jak tłumaczył magistrat - uregulują w ramach czynszu.

Wśród kryteriów, jakie musi spełnić osoba, która chce wziąć udział w programie, jest m.in. deklaracja, że będzie rozliczała podatek dochodowy w Poznaniu. Pod uwagę będzie brany także m.in. dochód na członka rodziny.

Anna Jowsa/PAP/OP