Zamknij

Dni wolne od pracy w 2021 roku. Kiedy długie weekendy?

23.12.2020 15:22
Dni wolne od pracy 2021. Kalendarz z długimi weekendami
fot. Zatevahins/Shutterstock (ilustracyjne)

Jak zaplanować urlop w 2021 roku, aby mieć jak najwięcej dni wolnych od pracy? Pierwsza okazja nadarzy się już w pierwszych dniach stycznia - podał portal Prawo.pl.

Dni wolne ustawowe w 2021 roku wypadają w następującej kolejności: 1 stycznia (piątek, Nowy Rok), 6 stycznia (środa, Święto Trzech Króli), 4 kwietnia (niedziela, Wielkanoc, pierwszy dzień świąt), 5 kwietnia (poniedziałek, Wielkanoc, drugi dzień świąt), 1 maja (sobota, Święto Pracy), 3 maja (poniedziałek, Święto Konstytucji 3 Maja), 23 maja (niedziela, Zesłanie Ducha Świętego - Zielone Świątki), 3 czerwca (czwartek, Boże Ciało) 15 sierpnia (niedziela, Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego), 1 listopada (poniedziałek, Dzień Wszystkich Świętych) 11 listopada (czwartek, Narodowe Święto Niepodległości), 25 grudnia (sobota, Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt) i 26 grudnia (niedziela, Boże Narodzenie, drugi dzień świąt).  

Takie ułożenie kalendarza sprawia, że biorąc tylko kilka dni wolnego, można sobie zapewnić długi weekend lub nawet dłuższy urlop. Wszystko zależy od wariantu, jaki się wybierze. Portal Prawo.pl zestawił najważniejsze możliwości urlopowego kalendarza.

Dni wolne od pracy w 2021 roku

Pierwsza okazja na dłuższą przerwę pojawi się już w pierwszych dniach 2021 roku. Nowy Rok wypada w piątek, co dla części pracowników oznacza automatyczny długi weekend. Biorąc wolne 4 i 5 stycznia można odpocząć od pracy aż do 6 stycznia, kiedy jest Święto Trzech Króli. Można również dołożyć wolne 7 i 8 stycznia, co razem da 10 dni urlopu.

Zobacz także

Z kolei majówka w 2021 roku rozpocznie się w sobotę, co oznacza długi weekend do poniedziałku 3 maja. Jednak biorąc wolne w pracy przez kolejne dni 4,5,6,7 maja, można zyskać 9 dni urlopu.

Kolejna okazja na długi weekend nadarzy się w listopadzie z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które wypadnie w czwartek. Biorąc wolne 12 listopada, można zyskać 4-dniowy urlop.

Przyszłoroczne Święta Bożego Narodzenia wypadają w weekend. To jednak nie oznacza, że nie można skorzystać z dodatkowej szansy na wolne dni. "Za sobotę 25 grudnia przysługuje dodatkowy dzień wolny w innym terminie, który wyznaczy pracodawca. W wielu firmach będzie to prawdopodobnie Wigilia" - podało Prawo.pl.

Zobacz także

Drugie święto ustawowe, które wypada w sobotę w 2021 roku, to 1 maja. Za niego również przysługuje dodatkowy dzień wolny, do odebrania w innym terminie.  

"Jeśli, w firmie stosowany jest miesięczny system rozliczeniowy, to w całym 2021 r. pracownik powinien przepracować 2016 godzin (przy założeniu, że dniem wolnym od pracy jest sobota)" - wskazało Prawo.pl. W rezultacie - w 2021 roku pracować o 8 godzin mniej niż w kończącym się roku.

RadioZET.pl/Prawo.pl