Zamknij

Polacy zadłużeni na potęgę. Rekordzista z Pomorza jest winny 76 mln zł

25.05.2021 07:00
Długi. Ile wynosi zadłużenie Polaków
fot. Marek BAZAK/East News

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że Polacy w wieku 36-59 lat mają już długi w wysokości 33 mln zł. Najbardziej zadłużona osoba ma na minusie aż 76 mln zł.

Długi Polaków rosną. Jeszcze trzy lata temu wynosiły 28,7 mld zł, od tego czasu powiększyły się o ok. 4 mld zł.

Na co Polacy przeznaczają pożyczone pieniądze? Aż 35 proc. zadłuża się, aby kupić urządzenia AGD i sprzęt RTV. Co trzeci dłużnik wydaje je na remont i wyposażenie domu lub mieszkania. O dodatkowe finansowanie na zakup samochodu wnioskuje 17 proc. badanych, a komputera lub smartfona 15 proc.

Długi Polaków rosną

Kim jest statystyczny dłużnik? Okazuje się, że średnio jest nim pochodzący z miasta mężczyzna, który musi oddać 24,7 tys. zł. W bazie dłużników jest już 1,32 mln Polaków. KRD informuje, że na wzrost zadłużenia miała wpływ pandemia i lockdown „od sierpnia do grudnia zadłużenie notowane utrzymywało się na poziomie ponad 33 mld zł. Od stycznia tego roku zmniejszyło się i obecnie jest to 32,6 mld zł.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki zdradza co jest powodem nadmiernego zadłużania się Polaków. Okazuje się, że osoby w średnim wieku, z ustabilizowaną pozycją zawodową, chcą systematycznie podwyższać swój status materialny.

Te aspiracje nie zawsze pokrywają się z możliwościami finansowymi. Dodatkowo w ostatnim roku pandemia zweryfikowała sytuację wielu osób, które musiały zmierzyć się z zawirowaniami w pracy. W efekcie miało to wpływ na możliwość spłaty zobowiązań

Adam Łącki, Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej

Z kolei Jakub Kostecki, stojący na czele firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso ujawnia, że koronakryzys stał się "wygodnym usprawiedliwieniem" niepłacenia zobowiązań.

- Chociaż w wielu przypadkach pandemia nie miała większego wpływu na dłużników, albo nie regulowali oni zobowiązań jeszcze przed pojawieniem się COVID-19. Nierzadko tłumaczą, że wzięli kredyt na potrzeby innej osoby i to ona powinna spłacać – podkreśla Kostecki.

Kim jest polski dłużnik?

Z publikacji „Zadłużenie Polaków” Krajowego Rejestru Długów wynika, że 30 proc. osób mających zaległości finansowe przyznaje, że nie radzi sobie z ich spłatą, a 61,5 proc. czuje się nimi przytłoczonych. Z kolei prawie 33 proc. badanych nie odczuwa z tego powodu dyskomfortu.

KRD informuje, że najwięcej dłużników jest na Mazowszu. W sumie winni są 4,6 mld zł. Gonią ich Ślązacy z wynikiem 4,4 mld zł. Na trzecim miejscu niechlubnego podium znalazł się Dolny Śląsk z sumą 3 mld zł. W badanej grupie wiekowej 36-59, największe zaległości mają osoby w wieku 46 lat.

RadioZET.pl/KRD/PAP