Zamknij

Przeciętny dłużnik nie płaci czynszu przez 3,5 roku

10.12.2019 06:57
Długi za czynsz rosną. Rekordziści z Katowic mają do oddania 177 tys. zł - BIG InfoMonitor
fot. fizkes/Shutterstock (ilustracyjne)

Dłużnik czynszowy wpisany do Rejestru BIG InfoMonitor nie płaci za mieszkanie średnio przez 43 miesiące. Rekordzistami są mieszkańcy Katowic, którzy mają 177 miesięcy zaległości czynszowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Przeciętna zaległość za czynsz wynosi 17,2 tys. zł. Taka suma wystarczyłaby na 3,5 roku czynszu za 40-metrowe mieszkanie.

W rejestrze dłużników prowadzonym przez BIG InfoMonitor powiększyły się zaległości czynszowe Polaków o prawie 31 mln zł do kwoty ponad 166 mln zł. Z kolei według Głównego Urzędu Statystycznego te długi w ciągu dwóch lat wzrosły z 4,2 do 6,2 mld zł.

Zobacz także

Odkładają opłacenie czynszu na później

Jednak wciąż wielu zarządców nieruchomości nie podejmuje żadnych działań, by temu przeciwdziałać – wynika z najnowszego raportu BIG InfoMonitor.

Dlaczego dłużnicy nie płacą czynszu? Tłumaczą, że mają niewystarczające dochody, stracili pracę bądź dotknęły ich wypadki losowe. Niektórzy nie płacą z premedytacją. Są też i tacy, którzy odkładają rachunki za mieszkanie na później, regulując w pierwszej kolejności kredyty, np. na nowy telewizor lub pralkę, czy też za wyjazdy wakacyjne.

Po kilku miesiącach zalegania z czynszem gromadzi się pokaźna kwota, z którą trudno już sobie poradzić – podał BIG InfoMonitor.

Przez 12 miesięcy największy spadek zaległości czynszowych miał miejsce w grudniu ubiegłego roku, zaś najwyższy wzrost w październiku tego roku. Od spłaty zaległości do wykreślenia dłużnika z rejestru zgodnie z prawem może upłynąć do 21 dni.

Zdaniem BIG InfoMonitor przeciętnie jedna osoba wpisana z powodu niepłacenia czynszów ma do zwrotu ponad 17,2 tys. zł. Przy średniej kwocie czynszu za mieszkanie o pow. 40 metrów kwadratowych w wysokości 404 zł, daje to 43-miesięczne zaległości.

Zobacz także

Przez 15 lat nie płacili czynszu 

Rekordzistami są mieszkańcy Katowic. Wpisani do BIG InfoMonitor dłużnicy czynszowi ze stolicy Górnego Śląska mają bowiem ponad 15-letnie zaległości czynszowe, czyli 177 miesięcy.

Na drugiej pozycji są mieszkańcy woj. mazowieckiego poza Warszawą, gdzie w grę wchodzi mieszkanie bez opłat przez 77 miesięcy. W przeliczeniu uwzględniona została maksymalna kwota czynszu za 40-metrowe mieszanie oraz średnią zaległość czynszową przypadającą na osobę w danym województwie i jego stolicy.

Natomiast w Lublinie nie odnotowano żadnego dłużnika w rejestrze prowadzonym przez BIG InfoMonitor. Nie oznacza to jednak, że lublinianie tak rzetelnie płacą, lecz po prostu, że zarządcy nieruchomości nie wpisują ich do rejestru.

Jeśli chodzi o łączną kwotę zadłużenia czynszowego, to od kilku kwartałów prowadzą województwa: kujawsko-pomorskie – z 59,8 mln zł, następne jest mazowieckie – z niemalże 33,5 mln zł oraz warmińsko-mazurskie – z kwotą 19,6 mln zł. Województwa te zamieszkuje również najwięcej osób, które nie płacą czynszu.

BIG InfoMonitor przypomina, że do rejestru dłużnik może trafić po 30 dniach od upływu terminu płatności. Dotyczy to zarówno firm, jak i osób prywatnych. Minimalna kwota długu wobec jednego wierzyciela w przypadku dłużnika będącego konsumentem wynosi 200 zł; w przypadku przedsiębiorstw to 500 zł.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP