Zamknij

Seniorzy toną w długach. Rekordzista musi oddać ponad 26 milionów

04.11.2019 10:08
Seniorzy z coraz większymi długami
fot. Shutterstock/Iakov Filimonov (ilustracyjne)

Prawie 9 miliardów złotych długu. Na taką kwotę zadłużyli się płatnicy, którzy ukończyli 64 lata. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK, długi seniorów rosną. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Trzy lata temu było ich o jedną trzecią mniej. Mniejsza o połowę była wówczas także średnia kwota zadłużenia. Dziś średnio na jednego z 365,5 tysiąca niesolidnych dłużników w wieku 65 plus przypada ponad 24 tysiące złotych długu. Chodzi o niezapłacone rachunki, raty kredytu i pożyczki.

Zobacz także

Nie dość, że pogłębiają się kłopoty seniorów, którzy już wpadli w tarapaty, to znacząco rośnie też liczba nowych niesolidnych dłużników w wieku 65 plus – wskazał BIG InfoMonitor.

W grupie niesolidnych dłużników seniorów inaczej niż w pozostałych grupach wiekowych przeważają kobiety – 52 procent. Rekordy biją jednak mężczyźni. Na czele zadłużonych znajduje się małżeństwo z Mazowsza, które ma 26,6 miliona złotych zaległości.

Zobacz także

Jak czytamy w raporcie, największa liczba dłużników, którzy ukończyli 64 rok życia, zamieszkuje na Śląsku, Mazowszu, Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce. Dokładnie tak samo przedstawia się początek wojewódzkiego zestawienia dla wszystkich niesolidnych dłużników, bez względu na wiek.

Nie tylko seniorzy mają długi

Udział niesolidnych dłużników w najstarszej grupie wiekowej wciąż jednak jest dużo niższy niż w młodszych pokoleniach, choć nie pomagają im choroby, kredyty, wydatki na rodzinę, zakupoholizm i samotność – czytamy w raporcie.

Osoby do 24. roku życia od 2016 roku podwoiły swój dług – wynika z danych BIG InfoMonitor. Każdy spośród 149 tysięcy młodych dłużników zalega na kwotę w średniej wysokości 7 tysięcy złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/BIG InfoMonitor