Zamknij

Polacy zadłużeni na potęgę. Ponad połowa na kredytach

22.02.2021 13:57
Połowa Polaków zadłużona
fot. Marek BAZAK/East News

Lockdown obciąża portfele zadłużonych Polaków. Już 54 proc. ma kredyt lub pożyczkę. Krajowy Rejestr Długów zbadał na co najczęściej dłużnicy się zapożyczają.

Lockdown przyczynił się do zwiększenia zadłużenia Polaków. Zobowiązania rosną wraz z przedłużającym się zamrożeniem gospodarki. Część osób wykorzystuje obecną sytuację epidemiczną, aby nie spłacać zobowiązań.

Koronakryzys podwoił długi. Przedsiębiorcy mają do oddania już ponad 30 mld zł. Również prywatni obywatele notują coraz większe straty. Już ponad połowa Polaków jest zadłużona.

Długi. Na co Polacy biorą kredyt

Na co Polacy przeznaczają pożyczone pieniądze? Aż 35 proc. zadłuża się, aby kupić urządzenia AGD i sprzęt RTV. Co trzeci dłużnik wydaje je na remont i wyposażenie domu lub mieszkania. O dodatkowe finansowanie na zakup samochodu wnioskuje 17 proc. badanych, a komputera lub smartfona 15 proc.

Najbardziej niepokojące są jednak dane, które mówią, że 13 proc. osób zaciąga nowy kredyt, aby spłacić zaciągnięte wcześniej zobowiązania finansowe. Krajowy Rejestr Długów, który zlecił badanie „Jak pożyczają Polacy” przestrzega przed popadaniem w spiralę długów.

KRD. Ponad połowa Polaków zadłużona

Badanie wykazało, że 54 proc. Polaków posiada obecnie niespłacony kredyt lub pożyczkę. Statystycznie zaciągamy jedno zobowiązanie finansowe rocznie, najczęściej w banku (83 proc.). Na kredyt gotówkowy decyduje się 48 proc. osób, na ratalny 37,8 proc, a na korzystanie z karty kredytowej 23,5 proc.

Autorzy badania zwrócili uwagę na problemy ze spłatą zadłużenia, które często wynikają z "lekkomyślnego podejścia do zaciągania zobowiązań". Grupa 9 proc. dłużników "nigdy nie liczy i w ogóle nie zastanawia się" nad tym, czy będzie w stanie zwrócić pieniądze.

Odsetek nierozważnych osób jest w rzeczywistości wyższy, bo "nie lubimy się przyznawać do takich zachowań, nawet w anonimowych badaniach". "Istotne jest przygotowanie się na ewentualność niespłacenia zaciągniętych zobowiązań. Z naszego badania wynika, że 66 proc. Polaków wie, jakie konsekwencje się z tym wiążą. 24 proc. przyznaje, że mniej więcej wie, co się stanie w takiej sytuacji, a co dziesiąta osoba zupełnie nie ma pojęcia, co będzie, kiedy przestanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie

Adam Łącki, Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej

Najwięcej zadłużonych jest w wieku 25 – 44 lata. Najmniej między 18 a 24 rokiem życia. Wśród osób z wyższym wykształceniem 20 proc. ma kredyt lub pożyczkę, w grupie średniowykształconych jest to 38,5 proc. , a wód absolwentów szkół zawodowych 37 proc.

Dłużnicy. Kto zalega ze zobowiązaniami

Większość dłużników jest aktywna zawodowo (63 proc.). Wśród emerytów i rencistów 20 proc. osób posiłkuje się kredytem. W grupie bezrobotnych zadłużenie ma 12,2 proc. osób.

Średni dochód gospodarstwa domowego, w którym pojawia się zadłużenie to 5-7,5 tys. zł netto (21 proc.). Jednak większość dłużników ma miesięczne wpływy poniżej 5 tys. zł. Ponad połowa (55,5 proc.) zadeklarowała, że jest to od 1,5 do 3 tys. zł. Natomiast 22 proc. wskazało, że mniej niż 1,5 tys. zł na rękę.

RadioZET.pl