Zamknij

Dług publiczny Polski przekroczył bilion złotych

10.06.2019 10:05
Dług publiczny Polski przekroczył bilion złotych
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Dług publiczny Polski przekroczył bilion złotych. Takie zadłużenie pokazał licznik przy rondzie Dmowskiego w centrum Warszawy. Zdaniem ekonomisty prof. Witolda Orłowskiego jeszcze większy jest ukryty dług publiczny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Dług publiczny, czyli zobowiązanie Polski wobec innych państw i podmiotów prywatnych, przekroczył bilion złotych. Taką kwotę pokazuje licznik, który znajduje się przy rondzie Dmowskiego w Warszawie. Pokazywana na nim kwota rośnie w lawinowym tempie.

W przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski zadłużenie publiczne wynosi 27 855 zł (stan na 10 czerwca). To o trzy tysiące więcej niż w 2015 roku, kiedy PiS doszedł do władzy.

Zobacz także

Licznik, który prowadzi Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) Leszka Balcerowicza, istnieje od 2010 roku. Wówczas pokazywał 710,3 mld zł. 

Obecne wysokie zadłużenie Polski stanowi aż 47,3 proc. polskiego PKB. Co na to resort finansów? Jego rzecznik Paweł Jurek w rozmowie z TVN24 powiedział, że dług publiczny Polski jest w bezpiecznych proporcjach. 

– To jest nieco ponad 48 procent w relacji do PKB i te prognozy zakładają, że dług będzie spadał – dodał Jurek.

Z kolei zdaniem Witolda Orłowskiego, głównego doradcy ekonomicznego PwC, na wzrost długu publicznego miały wpływ nowe świadczenia socjalne, jak 500 plus. „Proces, który się zaczął, to proces psucia finansów w stylu greckim. Kupowanie głosów, wydawanie pieniędzy” – komentował.

Ostrzegł, że jeszcze większym zagrożeniem jest ukryty dług publiczny.

Mamy do czynienia z procesem, który będzie prowadził do bardzo dużego wzrostu długu w przyszłości, który jest i będzie po części ukrywany przez lata. Troszkę jak w Grecji.

prof. Witold Orłowski, ekonomista PwC

Zobacz także

Jak liczony jest dług publiczny?

FOR uznaje za państwowy dług publiczny wielkość zadłużenia sektora rządowego, sektora samorządowego oraz sektora ubezpieczeń społecznych, po wyeliminowaniu wszystkich wzajemnych zobowiązań między jednostkami sektora finansów publicznych (po tzw. konsolidacji).

Obejmuje on zobowiązania sektora finansów publicznych z tytułu wyemitowanych papierów wartościowych, opiewających na wierzytelności pieniężne, zaciągniętych kredytów i pożyczek, przyjętych depozytów i innych wymagalnych zobowiązań.

Państwowy dług publiczny nie uwzględnia zobowiązań niewymagalnych, czyli np. przyszłych zobowiązań emerytalnych sektora finansów publicznych (FUS).

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24