Zamknij

Jeżdżąc na gapę możesz nie otrzymać kredytu w banku

Olga Papiernik
12.06.2018 09:29
autobus
fot. Adam Tuchlinski/east news

Dług osób jeżdżących środkami transportu publicznego bez ważnego biletu przekracza 22 mln zł - wynika z danych BIG InfoMonitor. Najwięcej nieuczciwych pasażerów mieszka na Mazowszu, a wśród gapowiczów najwięcej jest mężczyzn.

W Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor na koniec maja zarejestrowano ponad 31,5 tys. gapowiczów, a ich łączny dług wyniósł przeszło 22,1 mln zł - wyliczyło BIG InfoMonitor.

Gdzie gapowiczów jest najwięcej?

Jak wskazano, najwięcej nieuczciwych pasażerów to mieszkańcy województwa mazowieckiego - 7,6 tys., Śląska - 4,7 tys. oraz Wielkopolski - 4 tys. osób. W tych regionach, według BIG, najwyższe są też kwoty zaległości. Natomiast najmniej dłużników - gapowiczów pochodzi z województw: łódzkiego, opolskiego i podlaskiego.

Największy dług

Najwyższe średnie zadłużenie na osobę zanotowano w woj. kujawsko-pomorskim - 1,1 tys. zł. Na drugiej pozycji znalazło się Pomorze ze średnią 911 zł na osobę, a na trzeciej - zachodniopomorskie (694 zł).

Jazda na gapę i unikanie płacenia stosownej kary, zdarza się przede wszystkim osobom między 35 a 44 rokiem życia. "Profil statystycznego gapowicza to właśnie 35-44 latek, koniecznie mężczyzna, bo panów jest wśród gapowiczów ponad 80 proc." - wyliczono. Najwyższe średnie zaległości na osobę przypadają jednak na 18-24 latków i 25-34 latków, wynoszą odpowiednio 733 zł i 736 zł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Jak mogą Cię ukarać za jazdę bez biletu

Według Sławomira Grzelczaka prezesa BIG InfoMonitor osoby, które regularnie korzystają z komunikacji miejskiej jeżdżąc bez ważnego biletu nie do końca zdają sobie sprawę z konsekwencji takich działań. - Mogą bowiem być ukarani dwukrotnie, po pierwsze opłatą za brak biletu lub karty miejskiej, a po drugie wpisem do rejestru dłużników - zaznaczył. Podkreślił, że taki wpis może nieprzyjemnie zaskoczyć. Z powodu obecności w rejestrze można bowiem nie otrzymać kredytu w banku, pożyczki w firmie pożyczkowej, usłyszeć odmowę rozłożenia opłaty za zakupy na raty, nie podpisać umowy na telefon, internet czy telewizję.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

PAP/Magdalena Jarco/OP