Zamknij

Polacy zalegają z płatnościami. Rekordzista ma do oddania 48 milionów złotych

06.09.2019 18:15
Dług Polaków wobec sądu rośnie. Raport KRD
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/ East News (ilustracyjne)

Nieopłacona grzywna, nieuregulowane koszty sądowe i nawiązki. Opłacanie należności wobec sądu to nie specjalność Polaków. Łącznie mają prawie pół miliarda złotych długu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Prawie 146 tysięcy osób jest łącznie winnych sądom 485,5 miliona złotych. Jak informuje Krajowy Rejestr Długów, wartość wpisanych nawiązek na rzecz Skarbu Państwa, orzeczonych grzywien czy kosztów sądowych jest dwa razy większa niż w 2017 roku. 

Zobacz także

Rekordzista ma do oddania ponad 48 milionów złotych.

Sądy nie zawsze ujawniały swoich dłużników. Dopiero w 2015 roku w życie weszły nowe przepisy kodeksu karnego, które zobligowały sądy do wpisywania nierzetelnych obywateli do biur informacji gospodarczej. Nie trzeba było długo czekać na efekty.

Zobacz także

Jeszcze w 2017 roku w Krajowym Rejestrze Dłużników widniało ponad 122 tysięcy zobowiązań na łączną kwotę ponad 210 miliona zł. Obecnie liczba zobowiązań i ich wartość podwoiła się.

Jak informuje KRD, najwięcej dłużników mieszka w województwie pomorskim. Jego mieszkańcy mają do oddania 81 mln zł.

W Krajowym Rejestrze Długów notowanych jest 8 820 osób z województwa pomorskiego. Mają oni do spłacenia 81 milionów złotych. Ponad połowę tej kwoty musi oddać jeden z mieszkańców powiatu słupskiego. Mężczyzna został wpisany przez sąd na kwotę sięgającą ponad 48 milionów złotych. Zobowiązanie wynika z tytułu orzeczonego przepadku korzyści majątkowej.

Mówi Adam Łącki prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA

Spore zadłużenie wobec sądów mają mieszkańcy Mazowsza  i Śląska – średnio 60 milionów złotych. Najmniejsze zadłużenie odnotowano w województwie świętokrzyskim i podkarpackim – ponad 5 milionów złotych.

Jak wskazano w raporcie KRD, w rejestrze dłużników częściej niż kobiety pojawiają się mężczyźni.

RadioZET.pl/Krajowy Rejestr Długów