Zamknij

Afera Volkswagena. TSUE: właściciele samochodów mogą pozwać firmę

09.07.2020 12:35
Dieselgate. Wyrok TSUE ws. Volkswagena
fot. Shutterstock/Yang Zhen Siang (ilustracyjne)

Afera Dieselgate ma swój ciąg dalszy. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu orzekł, że Volkswagen może być pozywany wszędzie tam, gdzie sprzedawano auta ze zmanipulowanym oprogramowaniem.

Volkswagen może być pozywany przed sądami w krajach, w których były sprzedawane samochody ze zmanipulowanym oprogramowaniem - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Co to oznacza dla polskich kierowców? Wyrok TSUE daje zielone światło dla tysięcy nabywców aut tej marki w Polsce. Kierowcy mogą pozwać koncern.

Kierowcy mogą pozwać Volkswagena. O co chodzi w tej sprawie?

Sprawa, którą zajmuje się TSUE sięga 2015 roku. Wówczas w efekcie dochodzenia przeprowadzonego przez podległą władzom USA Agencję Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się, że w około 11 mln swych samochodów z silnikami wysokoprężnymi zainstalował oprogramowanie, które w celach oszczędnościowych manipulowało układem neutralizowania tlenków azotu.

Zobacz także

W efekcie samochody Volkswagena okazały się mniej ekologiczne, niż deklarował producent, a sam koncern znalazł się w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach globalną branżę motoryzacyjną.

Wyrok TSUE daje zielone światło dla kierowców w całej Europie, którzy mogą pozwać producenta.

Producent pojazdów, które zostały niezgodnie z prawem wyposażone w oprogramowanie manipulujące danymi, a następnie były sprzedawane w innych państwach członkowskich, może zostać pozwany przed sądami tychże państw 

- wskazał TSUE

Sędziowie w Luksemburgu zwrócili uwagę, że szkoda ponoszona przez nabywcę urzeczywistnia się w państwie członkowskim, w którym nabywa on pojazd za cenę przewyższającą jego rzeczywistą wartość.

RadioZET.pl/PAP