Zamknij

Deutsche Bank przez pomyłkę przelał 28 miliardów euro

Olga Papiernik
20.04.2018 12:22
Deutsche Bank
fot. Krzysztof Kaniewski/East News

Największy niemiecki kredytodawca Deutsche Bank przyznał się w piątek do ogromnego błędnego transferu 28 miliardów euro (34 miliardy dolarów) w rutynowych operacjach. To więcej niż cały bank jest wart.

- Bezprecedensowy błąd miał miejsce 16 marca, kiedy Deutsche Bank dokonał przelewu na konto w izbie rozrachunkowej Deutsche Boerse, Eurex, powiedział rzecznik AFP.

Operacja miała wiązać się ze znacznie mniejszą sumą, której bank nie ujawnił. Transfer uwypukla problemy związane z IT i kontrolą u giganta bankowego.

Błędy księgowe zdarzają się przez większość dni, ale suma w tym przypadku jest bardzo niezwykła, a nawet przewyższa kapitalizację rynkową Deutsche o 24 miliardy euro.
Incydent, który pojawił się na krótko przed tym, jak John Cryan został usunięty z funkcji dyrektora naczelnego, został szybko naprawiony i żadna szkoda nie została zrobiona, powiedziała instytucja.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Ale rodzi pytania dotyczące zarządzania ryzykiem i procesów kontrolnych w banku, który Cryan miał znacznie poprawić od czasu jego przybycia w 2016 roku.
Biorąc pod uwagę wyłączną komendę pożyczkodawcy w 2016 r. po odejściu współprzewodniczącego Juergena Fitschena, zadaniem Cryana było zrestrukturyzowanie Deutsche i oczyszczenie toksycznego dziedzictwa przed kryzysem finansowym, aby konkurować z globalnymi gigantami bankowości inwestycyjnej.

Ale Deutsche musi jeszcze wrócić do rentowności, podczas gdy cena akcji spadła o ponad 50 procent w ciągu ostatnich dwóch lat - około 30 procent w tym roku.
Na znak trwających wewnętrznych kłótni, Deutsche w środę poinformował o odejściu Kim Hammond - szefowej działu IT i infrastruktury, która podobno nazwała bank - najbardziej dysfunkcyjną firmą, dla której pracowała.

jpl-hmn/jh/DEUTSCHE BANK/DEUTSCHE BOERSE/OP